Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká sluneční skvrna AR 9169

Uznání a Copyright: Ray Gralak

Přes naše Slunce nyní přechází jedna z největších slunečních skvrn v nedávných letech. Dominující je aktivní oblast AR 9169, jejíž sluneční skvrna je velkým tmavým komplexem viditelným dole (západně) a vpravo od středu na fotografii našeho Slunce nahoře, pořízené minulé úterý. Přestože je oblast dosud klidná, tak oblasti uvnitř i vně této velké magnetické deprese jsou sledovány na výskyt explozivních erupcí. AR 9169 má dosud největší sluneční číslo během tohoto slunečního maxima, což je období největší aktivity slunečních skvrn v průběhu 11-ti letého magnetického cyklu. Sluneční skvrna v oblasti AR 9169 má průměr dvakrát větší než normální sluneční skvrna, ale 1.5 krát menší než sluneční skvrna zaznamenaná v roce 1947. Díky rotaci Slunce trvá AR 9169 jedna úplná otočka asi 30 dní a během ní se již pomalu rozpadá.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Sluneční maximum


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »