Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká sluneční skvrna AR 9169

Uznání a Copyright: Ray Gralak

Přes naše Slunce nyní přechází jedna z největších slunečních skvrn v nedávných letech. Dominující je aktivní oblast AR 9169, jejíž sluneční skvrna je velkým tmavým komplexem viditelným dole (západně) a vpravo od středu na fotografii našeho Slunce nahoře, pořízené minulé úterý. Přestože je oblast dosud klidná, tak oblasti uvnitř i vně této velké magnetické deprese jsou sledovány na výskyt explozivních erupcí. AR 9169 má dosud největší sluneční číslo během tohoto slunečního maxima, což je období největší aktivity slunečních skvrn v průběhu 11-ti letého magnetického cyklu. Sluneční skvrna v oblasti AR 9169 má průměr dvakrát větší než normální sluneční skvrna, ale 1.5 krát menší než sluneční skvrna zaznamenaná v roce 1947. Díky rotaci Slunce trvá AR 9169 jedna úplná otočka asi 30 dní a během ní se již pomalu rozpadá.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Sluneční maximum


9. vesmírný týden 2026

9. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 2. do 1. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, přiblíží se Uranu, Plejádám i Jupiteru. Ještě za světla po západu Slunce začíná být vidět Venuše. Za soumraku je dobře vidět Merkur a nízko je po setmění už i Saturn a Neptun. Za tmy je večer vysoko Uran a Jupiter. Aktivita Slunce velmi nízká. Test plnění rakety SLS kapalným kyslíkem a vodíkem byl úspěšný, mise Artemis II má zatím zelenou. NASA tvrdě zkritizovala Boeing za problémy mise Starlineru k ISS. Před 60 lety zasáhlo nefunkční pouzdro Veněry 3 planetu Venuši.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »