Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uranův měsíc č.18

Uznání: Voyager 2, NASA

Objev na sebe nechal čekat. Snímek Uranu pořízený sondou Voyager 2 když míjela obří planetu před 23 lety zjevně zachytil měsíc, který zůstal nepovšimnutý. Snímek na kterém byl objeven 18-tý měsíc Urana byl od NASA veřejně dostupný. Měsíce si povšiml Erich Karkoschka (U. Arizona), když porovnával snímek z roku 1986 a nedávný snímek pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Je těžké vidět nově identifikovaný měsíc, ale je označen na fotografii nahoře. Je zde také vidět mnoho dalších Uranových měsíců a hvězd pozadí. Toto je již osmnáctý známý měsíc kolem Urana, dotahujícího tak Saturn v největším počtu kolem jakékoliv planety.

Štítky: Měsíce, Uran


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »