Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uranův měsíc č.18

Uznání: Voyager 2, NASA

Objev na sebe nechal čekat. Snímek Uranu pořízený sondou Voyager 2 když míjela obří planetu před 23 lety zjevně zachytil měsíc, který zůstal nepovšimnutý. Snímek na kterém byl objeven 18-tý měsíc Urana byl od NASA veřejně dostupný. Měsíce si povšiml Erich Karkoschka (U. Arizona), když porovnával snímek z roku 1986 a nedávný snímek pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Je těžké vidět nově identifikovaný měsíc, ale je označen na fotografii nahoře. Je zde také vidět mnoho dalších Uranových měsíců a hvězd pozadí. Toto je již osmnáctý známý měsíc kolem Urana, dotahujícího tak Saturn v největším počtu kolem jakékoliv planety.

Štítky: Měsíce, Uran


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »