Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galerie gravitačních přeludů

Uznání: Kavan Ratnatunga (Carnegie Mellon U.) et al., HST, NASA

Čím dále do vesmíru, tím je obtížnější vidět zpříma. Důvodem je, že vzdálené galaxie působí jako gravitační čočky ohýbající světlo které prochází kolem nich. Toto ohýbání způsobuje distorzi zdrojů v pozadí a v některých případech vytváří mnohonásobné obrazy. Na snímcích nahoře jsou kandidáti na gravitační čočky nalezení na snímcích "středně hlubokého průzkumu" Medium Deep Survey kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Obrazy zdrojů pozadí, které jsou zobrazeny čočkami galaxií v popředí včetně kvazarů, se jeví jako vícečetné modré šmouhy a galaxie zakřivené do křivých oblouků. Neobvyklí a zajímaví kandidáti na gravitační čočky obsahují i galaktický disk zboku, který může působit jako čočka (vlevo nahoře) a snímek přezdívaný "londýnská podzemka" London Underground (hodně vlevo), který by mohl být distorzí galaxie v pozadí do optického Einsteinova prstence.

Štítky: Kvazary, Gravitační čočky, Galaxie


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »