Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galerie gravitačních přeludů

Uznání: Kavan Ratnatunga (Carnegie Mellon U.) et al., HST, NASA

Čím dále do vesmíru, tím je obtížnější vidět zpříma. Důvodem je, že vzdálené galaxie působí jako gravitační čočky ohýbající světlo které prochází kolem nich. Toto ohýbání způsobuje distorzi zdrojů v pozadí a v některých případech vytváří mnohonásobné obrazy. Na snímcích nahoře jsou kandidáti na gravitační čočky nalezení na snímcích "středně hlubokého průzkumu" Medium Deep Survey kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Obrazy zdrojů pozadí, které jsou zobrazeny čočkami galaxií v popředí včetně kvazarů, se jeví jako vícečetné modré šmouhy a galaxie zakřivené do křivých oblouků. Neobvyklí a zajímaví kandidáti na gravitační čočky obsahují i galaktický disk zboku, který může působit jako čočka (vlevo nahoře) a snímek přezdívaný "londýnská podzemka" London Underground (hodně vlevo), který by mohl být distorzí galaxie v pozadí do optického Einsteinova prstence.

Štítky: Kvazary, Gravitační čočky, Galaxie


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »