Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galerie gravitačních přeludů

Uznání: Kavan Ratnatunga (Carnegie Mellon U.) et al., HST, NASA

Čím dále do vesmíru, tím je obtížnější vidět zpříma. Důvodem je, že vzdálené galaxie působí jako gravitační čočky ohýbající světlo které prochází kolem nich. Toto ohýbání způsobuje distorzi zdrojů v pozadí a v některých případech vytváří mnohonásobné obrazy. Na snímcích nahoře jsou kandidáti na gravitační čočky nalezení na snímcích "středně hlubokého průzkumu" Medium Deep Survey kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Obrazy zdrojů pozadí, které jsou zobrazeny čočkami galaxií v popředí včetně kvazarů, se jeví jako vícečetné modré šmouhy a galaxie zakřivené do křivých oblouků. Neobvyklí a zajímaví kandidáti na gravitační čočky obsahují i galaktický disk zboku, který může působit jako čočka (vlevo nahoře) a snímek přezdívaný "londýnská podzemka" London Underground (hodně vlevo), který by mohl být distorzí galaxie v pozadí do optického Einsteinova prstence.

Štítky: Kvazary, Gravitační čočky, Galaxie


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »