Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galerie gravitačních přeludů

Uznání: Kavan Ratnatunga (Carnegie Mellon U.) et al., HST, NASA

Čím dále do vesmíru, tím je obtížnější vidět zpříma. Důvodem je, že vzdálené galaxie působí jako gravitační čočky ohýbající světlo které prochází kolem nich. Toto ohýbání způsobuje distorzi zdrojů v pozadí a v některých případech vytváří mnohonásobné obrazy. Na snímcích nahoře jsou kandidáti na gravitační čočky nalezení na snímcích "středně hlubokého průzkumu" Medium Deep Survey kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope. Obrazy zdrojů pozadí, které jsou zobrazeny čočkami galaxií v popředí včetně kvazarů, se jeví jako vícečetné modré šmouhy a galaxie zakřivené do křivých oblouků. Neobvyklí a zajímaví kandidáti na gravitační čočky obsahují i galaktický disk zboku, který může působit jako čočka (vlevo nahoře) a snímek přezdívaný "londýnská podzemka" London Underground (hodně vlevo), který by mohl být distorzí galaxie v pozadí do optického Einsteinova prstence.

Štítky: Kvazary, Gravitační čočky, Galaxie


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »