Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední hodinka Palomar 13

Uznání: M. Siegel & S. Majewski (UVA), C. Gallart (Yale), Las Campanas Observatory

Kulová hvězdokupa Palomar 13 se nachází v halu naší Galaxie Mléčné dráhy posledních 12 miliard let. Zjevně řídká kupa hvězd vlevo od středu tohoto kompozitního barevného digitálního snímku je jedna z nejmenších a nejslabších známých kulových hvězdokup. (Jasná hvězda v popředí dole nemá žádnou spojitost a vytváří rušivé "paprsky".) Pozorování v průběhu 40 let ukazují, že oběžná dráha v galaktickém halu Palomar 13 je velmi výstředná, což ji každou jednu až dvě miliardy let přivádí poměrně blízko ke galaktickému středu. S každým takovým přiblížením k centrálním oblastem Mléčné dráhy slapové gravitační síly slupují vrstvičku hvězdokupy. Současné podrobné studie nabízí důkazy dramatického konce zmenšující se hvězdokupy v této slapové přetahovací válce. Palomar 13 se opět blíží ke galaxii a tak by mohla hvězdokupě nadejít poslední hodinka.

Štítky: Mléčná dráha, Kulová hvězdokupa, Palomar 13


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »