Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední hodinka Palomar 13

Uznání: M. Siegel & S. Majewski (UVA), C. Gallart (Yale), Las Campanas Observatory

Kulová hvězdokupa Palomar 13 se nachází v halu naší Galaxie Mléčné dráhy posledních 12 miliard let. Zjevně řídká kupa hvězd vlevo od středu tohoto kompozitního barevného digitálního snímku je jedna z nejmenších a nejslabších známých kulových hvězdokup. (Jasná hvězda v popředí dole nemá žádnou spojitost a vytváří rušivé "paprsky".) Pozorování v průběhu 40 let ukazují, že oběžná dráha v galaktickém halu Palomar 13 je velmi výstředná, což ji každou jednu až dvě miliardy let přivádí poměrně blízko ke galaktickému středu. S každým takovým přiblížením k centrálním oblastem Mléčné dráhy slapové gravitační síly slupují vrstvičku hvězdokupy. Současné podrobné studie nabízí důkazy dramatického konce zmenšující se hvězdokupy v této slapové přetahovací válce. Palomar 13 se opět blíží ke galaxii a tak by mohla hvězdokupě nadejít poslední hodinka.

Štítky: Mléčná dráha, Kulová hvězdokupa, Palomar 13


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »