Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední hodinka Palomar 13

Uznání: M. Siegel & S. Majewski (UVA), C. Gallart (Yale), Las Campanas Observatory

Kulová hvězdokupa Palomar 13 se nachází v halu naší Galaxie Mléčné dráhy posledních 12 miliard let. Zjevně řídká kupa hvězd vlevo od středu tohoto kompozitního barevného digitálního snímku je jedna z nejmenších a nejslabších známých kulových hvězdokup. (Jasná hvězda v popředí dole nemá žádnou spojitost a vytváří rušivé "paprsky".) Pozorování v průběhu 40 let ukazují, že oběžná dráha v galaktickém halu Palomar 13 je velmi výstředná, což ji každou jednu až dvě miliardy let přivádí poměrně blízko ke galaktickému středu. S každým takovým přiblížením k centrálním oblastem Mléčné dráhy slapové gravitační síly slupují vrstvičku hvězdokupy. Současné podrobné studie nabízí důkazy dramatického konce zmenšující se hvězdokupy v této slapové přetahovací válce. Palomar 13 se opět blíží ke galaxii a tak by mohla hvězdokupě nadejít poslední hodinka.

Štítky: Mléčná dráha, Kulová hvězdokupa, Palomar 13


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »