Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy z oběžné dráhy

Uznání: P. Jenniskens (NASA/Ames) et al., APL, UVISI, MSX, BMDO

Takto vypadá meteorický déšť z oběžné dráhy. Během maxima meteorického deště Leonid v roce 1997 družice MSX shora zaznamenala za časový úsek 48 minut 29 meteorů vstupujích do atmosféry Země. Při pohledu shora meteory vytváří krátké jasné stopy. Pod meteory jsou viditelné mraky zalité odraženým světlem Měsíce zatímco nahoře je vidět souhvězdí Berana (Aries). Směry meteorických stop jsou téměř rovnoběžné a potvrzují tak, že všechny meteory pochází ze stejného meteorického proudu. Nedávná analýza meteorického deště Leonid 2000 pro mnoho astronomů znamená, že se Leonidy 2001 mohou vyvinout do opravdové meteorické bouře s počty meteorů možná přesahujících jeden za sekundu v části Asie.

Štítky: Země, Leonidy, Oběžná dráha


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »