Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy z oběžné dráhy

Uznání: P. Jenniskens (NASA/Ames) et al., APL, UVISI, MSX, BMDO

Takto vypadá meteorický déšť z oběžné dráhy. Během maxima meteorického deště Leonid v roce 1997 družice MSX shora zaznamenala za časový úsek 48 minut 29 meteorů vstupujích do atmosféry Země. Při pohledu shora meteory vytváří krátké jasné stopy. Pod meteory jsou viditelné mraky zalité odraženým světlem Měsíce zatímco nahoře je vidět souhvězdí Berana (Aries). Směry meteorických stop jsou téměř rovnoběžné a potvrzují tak, že všechny meteory pochází ze stejného meteorického proudu. Nedávná analýza meteorického deště Leonid 2000 pro mnoho astronomů znamená, že se Leonidy 2001 mohou vyvinout do opravdové meteorické bouře s počty meteorů možná přesahujících jeden za sekundu v části Asie.

Štítky: Země, Leonidy, Oběžná dráha


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »