Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rázová vlna u BZ Cam

Uznání: R. Casalegno et al., WIYN, NOAO, MURST, NSF

BZ Cam je podvojná hvězdná soustava, která není moc dobře prostudována. U většiny kataklysmicých proměnných se hmota z normální hvězdy akumuluje na povrchu složky - bílého trpaslíka a příležitostně způsobuje vzplanutí jako u novy, když se materiál stane dostatečně horkým, aby zažehnul nukleární slučování. U BZ Cam se ovšem zdá, že světlo bliká nepředvídatelně a je vytvářen neobvykle velký vítr částic. Na snímku nahoře vytváří vítr z BZ Cam velkou rázovou vlnu, jak se soustava pohybuje okolním mezihvězdným plynem. BZ Cam se nachází asi 2500 světelných let daleko v souvězdí Žirafy (Camelopardalis).

Štítky: Rázová vlna, BZ Cam, Cataclysmic variable star


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »