Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe na Zemi

Uznání a copyright: Naoyuki Kurita

Pokud se vám bude zdát, že vám celá Mléčná dráha prší dolů na hlavu, nepropadejte panice. Stává se to dvakrát za den. Jak na východě vychází Slunce, tak se zázraky noční oblohy stávají méně jasné než se sluneční světlo rozptýlí naší vlastní zemskou atmosférou, a tak zcela zmizí z dohledu. Rotací se vynoří zpět do našeho pohledu, když Země zase při soumraku zakryje naše jasné Slunce. Tato bitva mezi nebem a zemí byla dramaticky zachycena nahoře při několika posledních minutách denního světla 10.srpna 1999 v Koumi v Japonsku. Tmavý prach, milióny hvězd a jasný zářící červený plyn zvýrazňující rovinu naší Galaxie Mléčné dráhy, jež v průměru leží tisíce světelných let za žlutě a zeleně odrazivými pozemskými   mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Mračna


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »