Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe na Zemi

Uznání a copyright: Naoyuki Kurita

Pokud se vám bude zdát, že vám celá Mléčná dráha prší dolů na hlavu, nepropadejte panice. Stává se to dvakrát za den. Jak na východě vychází Slunce, tak se zázraky noční oblohy stávají méně jasné než se sluneční světlo rozptýlí naší vlastní zemskou atmosférou, a tak zcela zmizí z dohledu. Rotací se vynoří zpět do našeho pohledu, když Země zase při soumraku zakryje naše jasné Slunce. Tato bitva mezi nebem a zemí byla dramaticky zachycena nahoře při několika posledních minutách denního světla 10.srpna 1999 v Koumi v Japonsku. Tmavý prach, milióny hvězd a jasný zářící červený plyn zvýrazňující rovinu naší Galaxie Mléčné dráhy, jež v průměru leží tisíce světelných let za žlutě a zeleně odrazivými pozemskými   mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Mračna


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »