Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nebe na Zemi

Uznání a copyright: Naoyuki Kurita

Pokud se vám bude zdát, že vám celá Mléčná dráha prší dolů na hlavu, nepropadejte panice. Stává se to dvakrát za den. Jak na východě vychází Slunce, tak se zázraky noční oblohy stávají méně jasné než se sluneční světlo rozptýlí naší vlastní zemskou atmosférou, a tak zcela zmizí z dohledu. Rotací se vynoří zpět do našeho pohledu, když Země zase při soumraku zakryje naše jasné Slunce. Tato bitva mezi nebem a zemí byla dramaticky zachycena nahoře při několika posledních minutách denního světla 10.srpna 1999 v Koumi v Japonsku. Tmavý prach, milióny hvězd a jasný zářící červený plyn zvýrazňující rovinu naší Galaxie Mléčné dráhy, jež v průměru leží tisíce světelných let za žlutě a zeleně odrazivými pozemskými   mraky.

Štítky: Mléčná dráha, Mračna


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »