Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gumova mlhovina - zbytek po supernově

Uznání a Copyright: John Gleason (Celestial Images)

Protože je Gumova mlhovina nejbližším zbytkem supernovy, tak je ve skutečnosti těžké ji vidět. Mlhovina se na obloze rozpíná na 40 stupních a je tak tedy největší a nejslabší a velice snadno se ztrácí v třpytu jasného a komplexního pozadí. Gumova mlhovina, jež pěkně vyniká na širokoúhlé fotografii nahoře, je tak blízko, že jsme mnohem blíže jejímu čelu než jejímu vzdálenému konci, jež měří 450 a 1500 světelných let. Komplex mlhoviny leží v souhvězdích Lodní zádě (Puppis ) a Plachet (Vela). O Gumově mlhovině zůstává stále mnoho neznámého, včetně časování a dokonce i počtu počtu výbuchů supernov, jež jí daly vzniknout.

Štítky: Zbytek supernovy, Gumova mlhovina


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »