Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gumova mlhovina - zbytek po supernově

Uznání a Copyright: John Gleason (Celestial Images)

Protože je Gumova mlhovina nejbližším zbytkem supernovy, tak je ve skutečnosti těžké ji vidět. Mlhovina se na obloze rozpíná na 40 stupních a je tak tedy největší a nejslabší a velice snadno se ztrácí v třpytu jasného a komplexního pozadí. Gumova mlhovina, jež pěkně vyniká na širokoúhlé fotografii nahoře, je tak blízko, že jsme mnohem blíže jejímu čelu než jejímu vzdálenému konci, jež měří 450 a 1500 světelných let. Komplex mlhoviny leží v souhvězdích Lodní zádě (Puppis ) a Plachet (Vela). O Gumově mlhovině zůstává stále mnoho neznámého, včetně časování a dokonce i počtu počtu výbuchů supernov, jež jí daly vzniknout.

Štítky: Zbytek supernovy, Gumova mlhovina


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »