Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnová světla oblohy

Uznání a copyright: Wade Clark Jr.

Listopadová noční obloha je poseta jasnými planetami: jasná Venuše nad západním obzorem po západu a Jupiter se Saturnem vysoko na východě brzy zvečera. Také říjnovou oblohu zdobily jasné planety a někdy i nádherné polární záře vyvolané aktivním Sluncem. Tuto barevnou polární záři zachytil astrofotograf Wade Clark v noci 4.října na obloze nad městem Hamilton, Washington, USA. I přes svítící polární záři lze snadno spatřit Jupiter a Saturn jež tvoří písmeno V s hlavou Býka (Taurus). A ovšem nad nimi se nachází nádherná hvězdokupa Plejády. Sluneční aktivita bude v listopadu vytvářet polární záře, jež budou zvláště vidět ve vysokých severních a jižních šířkách. Navíc listopadoví pozorovatelé oblohy mohou zcela jistě očekávat nebeské představení večera v noci ze 17 na 18. listopad: měsícem ozářenou spršku Leonid.

Štítky: Saturn, Jupiter, Plejády, Polární záře, Noční obloha


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »