Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnová světla oblohy

Uznání a copyright: Wade Clark Jr.

Listopadová noční obloha je poseta jasnými planetami: jasná Venuše nad západním obzorem po západu a Jupiter se Saturnem vysoko na východě brzy zvečera. Také říjnovou oblohu zdobily jasné planety a někdy i nádherné polární záře vyvolané aktivním Sluncem. Tuto barevnou polární záři zachytil astrofotograf Wade Clark v noci 4.října na obloze nad městem Hamilton, Washington, USA. I přes svítící polární záři lze snadno spatřit Jupiter a Saturn jež tvoří písmeno V s hlavou Býka (Taurus). A ovšem nad nimi se nachází nádherná hvězdokupa Plejády. Sluneční aktivita bude v listopadu vytvářet polární záře, jež budou zvláště vidět ve vysokých severních a jižních šířkách. Navíc listopadoví pozorovatelé oblohy mohou zcela jistě očekávat nebeské představení večera v noci ze 17 na 18. listopad: měsícem ozářenou spršku Leonid.

Štítky: Saturn, Jupiter, Plejády, Polární záře, Noční obloha


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »