Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnová světla oblohy

Uznání a copyright: Wade Clark Jr.

Listopadová noční obloha je poseta jasnými planetami: jasná Venuše nad západním obzorem po západu a Jupiter se Saturnem vysoko na východě brzy zvečera. Také říjnovou oblohu zdobily jasné planety a někdy i nádherné polární záře vyvolané aktivním Sluncem. Tuto barevnou polární záři zachytil astrofotograf Wade Clark v noci 4.října na obloze nad městem Hamilton, Washington, USA. I přes svítící polární záři lze snadno spatřit Jupiter a Saturn jež tvoří písmeno V s hlavou Býka (Taurus). A ovšem nad nimi se nachází nádherná hvězdokupa Plejády. Sluneční aktivita bude v listopadu vytvářet polární záře, jež budou zvláště vidět ve vysokých severních a jižních šířkách. Navíc listopadoví pozorovatelé oblohy mohou zcela jistě očekávat nebeské představení večera v noci ze 17 na 18. listopad: měsícem ozářenou spršku Leonid.

Štítky: Saturn, Jupiter, Plejády, Polární záře, Noční obloha


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »