Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Říjnová světla oblohy

Uznání a copyright: Wade Clark Jr.

Listopadová noční obloha je poseta jasnými planetami: jasná Venuše nad západním obzorem po západu a Jupiter se Saturnem vysoko na východě brzy zvečera. Také říjnovou oblohu zdobily jasné planety a někdy i nádherné polární záře vyvolané aktivním Sluncem. Tuto barevnou polární záři zachytil astrofotograf Wade Clark v noci 4.října na obloze nad městem Hamilton, Washington, USA. I přes svítící polární záři lze snadno spatřit Jupiter a Saturn jež tvoří písmeno V s hlavou Býka (Taurus). A ovšem nad nimi se nachází nádherná hvězdokupa Plejády. Sluneční aktivita bude v listopadu vytvářet polární záře, jež budou zvláště vidět ve vysokých severních a jižních šířkách. Navíc listopadoví pozorovatelé oblohy mohou zcela jistě očekávat nebeské představení večera v noci ze 17 na 18. listopad: měsícem ozářenou spršku Leonid.

Štítky: Saturn, Jupiter, Plejády, Polární záře, Noční obloha


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »