Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové kosmické pozadí

Uznání: G. Hasinger (AIP) et al., XMM-Newton, ESA

Rentgenové družice již dříve objevily překvapivé rentgenové zářící kosmické pozadí a astronomové se snažili porozumět jeho původu. Až nyní při pohledu skrze díry v zakrývajícím plynu a prachu naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy pořídil výkonný oběžný rentgenový dalekohled XMM-Newton tento hloubkový snímek rentgenové oblohy, jež rozlišuje tajemné pozadí do mnoha slabých jednotlivých zdrojů. Úžasný snímek má kódované barvy, kdy červená představuje poměrně nízkoenergetické rentgenové záření s fotony s energií 500 nebo vícekrát bohatší na energii než fotony viditelného světla. Zelené a modré barvy odpovídají vzrůstající energii rentgenového záření s energiemi až 10000 krát většími jak viditelné světlo. Za povšimnutí stojí, že slabé zdroje mají tendenci být zelené a modré, což jsou rentgenové charakteristiky obrovského množství materiálu padajícího do masivních černých děr ve velmi vzdálených galaxiích. Jsou ale masivní černé díry opravdu v srdcích všech velkých galaxií? Výsledky z družice XMM-Newton podporují rostoucí koncensus že ano, a že rentgenové záření z celého vesmíru se vytváří při pádu hmoty do těchto černých děr a tvoří tak kosmické rentgenové pozadí.

Štítky: Rentgenový, Černé díry, Rentgenové pozadí


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »