Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové kosmické pozadí

Uznání: G. Hasinger (AIP) et al., XMM-Newton, ESA

Rentgenové družice již dříve objevily překvapivé rentgenové zářící kosmické pozadí a astronomové se snažili porozumět jeho původu. Až nyní při pohledu skrze díry v zakrývajícím plynu a prachu naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy pořídil výkonný oběžný rentgenový dalekohled XMM-Newton tento hloubkový snímek rentgenové oblohy, jež rozlišuje tajemné pozadí do mnoha slabých jednotlivých zdrojů. Úžasný snímek má kódované barvy, kdy červená představuje poměrně nízkoenergetické rentgenové záření s fotony s energií 500 nebo vícekrát bohatší na energii než fotony viditelného světla. Zelené a modré barvy odpovídají vzrůstající energii rentgenového záření s energiemi až 10000 krát většími jak viditelné světlo. Za povšimnutí stojí, že slabé zdroje mají tendenci být zelené a modré, což jsou rentgenové charakteristiky obrovského množství materiálu padajícího do masivních černých děr ve velmi vzdálených galaxiích. Jsou ale masivní černé díry opravdu v srdcích všech velkých galaxií? Výsledky z družice XMM-Newton podporují rostoucí koncensus že ano, a že rentgenové záření z celého vesmíru se vytváří při pádu hmoty do těchto černých děr a tvoří tak kosmické rentgenové pozadí.

Štítky: Rentgenový, Černé díry, Rentgenové pozadí


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »