Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové kosmické pozadí

Uznání: G. Hasinger (AIP) et al., XMM-Newton, ESA

Rentgenové družice již dříve objevily překvapivé rentgenové zářící kosmické pozadí a astronomové se snažili porozumět jeho původu. Až nyní při pohledu skrze díry v zakrývajícím plynu a prachu naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy pořídil výkonný oběžný rentgenový dalekohled XMM-Newton tento hloubkový snímek rentgenové oblohy, jež rozlišuje tajemné pozadí do mnoha slabých jednotlivých zdrojů. Úžasný snímek má kódované barvy, kdy červená představuje poměrně nízkoenergetické rentgenové záření s fotony s energií 500 nebo vícekrát bohatší na energii než fotony viditelného světla. Zelené a modré barvy odpovídají vzrůstající energii rentgenového záření s energiemi až 10000 krát většími jak viditelné světlo. Za povšimnutí stojí, že slabé zdroje mají tendenci být zelené a modré, což jsou rentgenové charakteristiky obrovského množství materiálu padajícího do masivních černých děr ve velmi vzdálených galaxiích. Jsou ale masivní černé díry opravdu v srdcích všech velkých galaxií? Výsledky z družice XMM-Newton podporují rostoucí koncensus že ano, a že rentgenové záření z celého vesmíru se vytváří při pádu hmoty do těchto černých děr a tvoří tak kosmické rentgenové pozadí.

Štítky: Rentgenový, Černé díry, Rentgenové pozadí


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »