Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové kosmické pozadí

Uznání: G. Hasinger (AIP) et al., XMM-Newton, ESA

Rentgenové družice již dříve objevily překvapivé rentgenové zářící kosmické pozadí a astronomové se snažili porozumět jeho původu. Až nyní při pohledu skrze díry v zakrývajícím plynu a prachu naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy pořídil výkonný oběžný rentgenový dalekohled XMM-Newton tento hloubkový snímek rentgenové oblohy, jež rozlišuje tajemné pozadí do mnoha slabých jednotlivých zdrojů. Úžasný snímek má kódované barvy, kdy červená představuje poměrně nízkoenergetické rentgenové záření s fotony s energií 500 nebo vícekrát bohatší na energii než fotony viditelného světla. Zelené a modré barvy odpovídají vzrůstající energii rentgenového záření s energiemi až 10000 krát většími jak viditelné světlo. Za povšimnutí stojí, že slabé zdroje mají tendenci být zelené a modré, což jsou rentgenové charakteristiky obrovského množství materiálu padajícího do masivních černých děr ve velmi vzdálených galaxiích. Jsou ale masivní černé díry opravdu v srdcích všech velkých galaxií? Výsledky z družice XMM-Newton podporují rostoucí koncensus že ano, a že rentgenové záření z celého vesmíru se vytváří při pádu hmoty do těchto černých děr a tvoří tak kosmické rentgenové pozadí.

Štítky: Rentgenový, Černé díry, Rentgenové pozadí


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »