Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový Cygnus A

Uznání: A. Wilson & A. Young (UMD), P. Shopbell (Caltech), CXC, NASA
(Inset Uznání: NRAO)

Tento vysoce podrobný rentgenový snímek ve falešných barvách je vzcentrován na galaxii Cygnus A. Snímek pořídila oběžná observatoř Chandra. Zde je Cygnus A vidět jako spektakulární vysokoenergetický rentgenový zdroj, ale Cygnus A je známější na nízkoenergetickém konci elektromagnetického spektra jako jeden z nejjasnějších zdroj rádiové emise na nebi. Při vzdálenosti asi 700 miliónů světelných let je zdroj také jednou z nejbližších silných rádiových galaxií a rádiový snímek ve falešných barvách (vložený snímek vpravo) ukazuje význačné podrobnosti k rentgenovému pohledu Chandry. Ve středu obou snímků jasně září střed Cygnus A, zatímco emise přesahuje 300000 světelných let na obě strany kolem stejné osy. Zdá se, že emisi způsobují výtrysky atomických částic z černé díry, jež tryskají rychlostí blízkou rychlosti světla Rentgenový snímek zobrazuje "horké skvrny" naznačující místa, kde se výtrysky částic zastavují v okolním chladnějším, hustším plynu. Rentgenový snímek také ukazuje, že výtrysky vypráznily obrovskou dutinu v okolním plynu. Jasná emisní brázda vedle dutiny asi naznačuje horký rentgenový materiál, jež ve víru padá do centrální černé díry.

Štítky: Rádio, Rentgenový, Černá díra, Aktivní galaxie, Cygnus a


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »