Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vstup člověka do vesmíru

Uznání: Courtesy MSFC History Office

Před čtyriceti lety, 12.dubna 1961 se stal sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin prvním člověkem ve vesmíru. Jeho dálkově ovládaná kosmická loď Vostok 1 jej vynesla do výše 200 mil (320km) a jednou s ním obletěla planetu Zemi. Gagarin byl při tomto letu pouze pasažérem. Jako předběžné opatření proti neznámým fyziologickým efektům kosmického letu na pilotování a úsudek bylo jeho palubní řízení uzamčeno tajnou kombinací. Kombinaci měl pro případ nebezpečí zalepenou v obálce. Po vstupu do atmosféry se Gagarin z Vostoku ve výši 20000 stop (18km) vystřelil a přistál padákem na Zemi. Jaký byl první pohled z vesmíru? Gagarin zaznamenal: "Obloha je velmi tmavá, Země je modravá. Všechno je vidět velice jasně". Spolu s jinými úspěchy tento první let potvrdil počáteční sovětské vedení ve vesmírných závodech - první americký astronaut byl vypuštěn až téměř o měsíc později a to jen na poměrně krátký suborbitálni let. Gagarin se narodil 9.března 1934 a před tím, než byl v roce 1960 vybrán do první skupiny kosmonautů, byl vojenským tryskovým pilotem. Jako výsledek svého historického letu se stal mezinárodním hrdinou a legendou. Gagarin zahynul po pádu svého MIGu pri tréninovém letu 27.března 1968, dostalo se mu pohřbu hrdiny a jeho popel je pohřben v Kremelské zdi.

Štítky: Yuri gagarin, Cosmonaut, Spaceflight


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planeta Venuše klesá k západnímu obzoru

Další informace »