Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a všechny srážky

Uznání a copyright: Tolga Topalhan & Serkan Saygan
(Space Camp, Turkey)

Čistá modrá letní obloha konečně tmavne a nový dalekohled nedočkavě postavený na zahradě vyvolává nadšení a očekávání. "Koupil jsem to pro děti." ujišťuje tatínek sám sebe, když úzkostlivě dohlíží na dva mladé chlapce, jak centrují v hledáčku jasnou první čtvrt Měsíce. První večerní objekt byl nalezen, James pootočil knoflíkem ostření a zůstal zticha. Náhle vydechl, "Wow, to vypadá jako na Apollu 13!". Na řadu přichází mladší bratr Christopher. "Vidíš Měsíc?", ptá se James, hotový poskytovat rady podle svého pozorování. Christopher sdílí nadšení svého bratra: "Ano, a vidím také všechny srážky!". Obraz, kterému se oba těšili se příliš nelišil od tohoto snímku sedm dní starého měsíce pořízeného v červenci 2000 dětmi a vedoucími při pozorování na táboře "Space Camp" v Izmiru v Turecku. Kolem terminátoru, linie mezi lunární nocí a dnem, stíny zvýrazňují nádherné krátery - způsobené všemi dopady.

Štítky: Měsíc, Kráter, First quarter, Terminator


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »