Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rybaření kosmických neutrin pod ledem

Uznání a copyright: The AMANDA Collaboration

Vědci taví díry do spodku světa. Skutečně, poblíž Jižního pólu bylo vytaveno několik děr a nyní se používají pro astronomická pozorování. Astronomové v rámci programu AMANDA (Antarctic Muon and Neutrino Detector Array) zanořují do každého vertikálního jezera šňůru s uzlíky velikosti baskebalového míče - detektory světla. Voda v každé díře brzy znovu zamrzne. Detektory jsou citlivé na modré světlo emitované okolním čistým ledem. Takové světlo se očekává ze srážek ledu a vysokoenergetických neutrin emitovaných objekty nebo výbuchy ve vesmíru. Snímek nahoře byl pořízen 750 metrů pod povrchem při pohledu dolů do propasti. Přístroje byly ponořeny až 2000 metrů. Údaje z programu AMANDA se sbíraji a analyzují.

Štítky: Neutrina, Jižní pól


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »