Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Mezinárodní kosmické stanici

Uznání: STS-100 Crew, NASA

Tento snímek pořídila posádka amerického raketoplánu Endeavor tento měsíc během příletu k budované Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Posádky raketoplánu Endeavor a ISS nainstalovaly italský víceúčelovým logistický modul Raffaello a úspěšně umístnily kanadský Canadarm2, robotizovaný, dálkově ovládaný manipulátor, který je schopen se pohybovat po vnějšku stanice. Raketoplán se od ISS odpojil včera a jeho návrat na Zemi je plánován na dnešní den. Pilotovaná ruská kosmická loď Sojuz by se měla spojit s orbitální základnou také dnes.

Štítky: Raketoplán, ISS, Tito


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »