Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktida slyšela malé množství hmoty ve Velkém třesku

Uznání a copyright: DASI, CARA, NSF

Ve zmrzlé tundře v blízkosti konce našeho světa naslouchají stále více sofistikované přístroje přesnějším ozvěnám vzniku našeho vesmíru. V pondělí byly oznámeny důkazy, získané nezávislou spoluprací tří takových přístrojů, jež jsou v souladu s modelem, podle kterého má náš vesmír pouze 5 procent normální hmoty a 95 procent temné hmoty nebo temné energie. Takové množství hmoty se předpokládá, aby náš vesmír mohl projít obzvlášť explozivní rannou fází velkého třesku známou jako inflace. Měření byla ve skutečnosti provedena na úhlové škále 1/10 stupně detekcí drobných fluktuací na mikrovlných frekvencích, které se odehrávají v záření kosmického pozadí. O těchto fluktuacích se astronomové domnívají, že byly způsobeny zvukovými vlnami procházejícími ranným vesmírem. Na snímku nahoře je zobrazen vzdálený přijímač přístroje Degree Angular Scale Interferometer (DASI) sloužící k záznamu jedné sady dat. Podobné výsledky byly v pondělí ohlášeny též projekty BOOMERANG a MAXIMA.

Štítky: Velký třesk, CMBR, Inflationary universe


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »