Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antarktida slyšela malé množství hmoty ve Velkém třesku

Uznání a copyright: DASI, CARA, NSF

Ve zmrzlé tundře v blízkosti konce našeho světa naslouchají stále více sofistikované přístroje přesnějším ozvěnám vzniku našeho vesmíru. V pondělí byly oznámeny důkazy, získané nezávislou spoluprací tří takových přístrojů, jež jsou v souladu s modelem, podle kterého má náš vesmír pouze 5 procent normální hmoty a 95 procent temné hmoty nebo temné energie. Takové množství hmoty se předpokládá, aby náš vesmír mohl projít obzvlášť explozivní rannou fází velkého třesku známou jako inflace. Měření byla ve skutečnosti provedena na úhlové škále 1/10 stupně detekcí drobných fluktuací na mikrovlných frekvencích, které se odehrávají v záření kosmického pozadí. O těchto fluktuacích se astronomové domnívají, že byly způsobeny zvukovými vlnami procházejícími ranným vesmírem. Na snímku nahoře je zobrazen vzdálený přijímač přístroje Degree Angular Scale Interferometer (DASI) sloužící k záznamu jedné sady dat. Podobné výsledky byly v pondělí ohlášeny též projekty BOOMERANG a MAXIMA.

Štítky: Velký třesk, CMBR, Inflationary universe


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »