Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok rozlišení pozadí

Uznání: The MAXIMA Collaboration, NSF

Ať se podíváte v jakémkoliv směru, v jakémkoliv druhu světla, tak obloha září, ale proč? Zdroje mnohého záření pozadí připomínaly dlouhodobou hádanku, ale tento rok milénia přinesl částečná řešení. Nedávno vypuštěné rentgenová observatoř Chandra a XMM rozlišily mnohé ze zdánlivě jednolitého rentgenového pozadí do mnoha diskrétních zdrojů, z nichž mnohé mohou být černé díry v centrech galaxií, které nasávají hmotu. Projekty BOOMERANG a MAXIMA-1 na mikrovlnách také rozlišily s novou jasností zdánlivě jednolité mikrovlnné pozadí. Velikost a distribuce těchto skvrn naznačuje geometricky plochý vesmír, který, pokud by byl kombinován s nedávnými výsledky ze supernov ukazuje na vesmír se zrychlující se expanzí vyplněný temnou hmotou a temnou energií. Na obrazu nahoře je mapa deseti stupňů mikrovlnné oblohy s rozlišeným mikrovlnným pozadím do horkých a studených skvrn, jak je vidět v mikrokelvinech.

Štítky: Background radiations


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M63

Newton 200/1000 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »