Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná mlhovina Koňská hlava

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

Hvězdné větry a radiace opracovala tento nádherný mezihvězdný prachový mrak putující vesmírem do rozpoznatelného tvaru. Útvar příhodně nazvaný mlhovina Koňská hlava je součástí nesmírného komplexu hvězdotvorného prachu a plynu, jež obklopuje mlhovinu Orion a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Tmavá mlhovina je katalogizována jako Barnard 33 a je viditelná jenom díky tomu, že zakrývající prach vytváří siluetu proti jasné emisní mlhovině, která leží za ní. Ve skutečnosti je výrazná část końské hlavy pouze součástí většího prachového mračna, jež lze vidět vespod snímku. Objekt je pěkným ale obtížným cílem pro malý dalekohled. Tento nádherný barevný snímek je složeninou z expozic pořízených digitální kamerou s astronomickými BVR filtry dalekohledem o průměru jeden metr.

Štítky: Prach, Tmavá mlhovina, Horsehead nebula


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »