Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná mlhovina Koňská hlava

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

Hvězdné větry a radiace opracovala tento nádherný mezihvězdný prachový mrak putující vesmírem do rozpoznatelného tvaru. Útvar příhodně nazvaný mlhovina Koňská hlava je součástí nesmírného komplexu hvězdotvorného prachu a plynu, jež obklopuje mlhovinu Orion a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Tmavá mlhovina je katalogizována jako Barnard 33 a je viditelná jenom díky tomu, že zakrývající prach vytváří siluetu proti jasné emisní mlhovině, která leží za ní. Ve skutečnosti je výrazná část końské hlavy pouze součástí většího prachového mračna, jež lze vidět vespod snímku. Objekt je pěkným ale obtížným cílem pro malý dalekohled. Tento nádherný barevný snímek je složeninou z expozic pořízených digitální kamerou s astronomickými BVR filtry dalekohledem o průměru jeden metr.

Štítky: Prach, Tmavá mlhovina, Horsehead nebula


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »