Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná mlhovina Koňská hlava

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

Hvězdné větry a radiace opracovala tento nádherný mezihvězdný prachový mrak putující vesmírem do rozpoznatelného tvaru. Útvar příhodně nazvaný mlhovina Koňská hlava je součástí nesmírného komplexu hvězdotvorného prachu a plynu, jež obklopuje mlhovinu Orion a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Tmavá mlhovina je katalogizována jako Barnard 33 a je viditelná jenom díky tomu, že zakrývající prach vytváří siluetu proti jasné emisní mlhovině, která leží za ní. Ve skutečnosti je výrazná část końské hlavy pouze součástí většího prachového mračna, jež lze vidět vespod snímku. Objekt je pěkným ale obtížným cílem pro malý dalekohled. Tento nádherný barevný snímek je složeninou z expozic pořízených digitální kamerou s astronomickými BVR filtry dalekohledem o průměru jeden metr.

Štítky: Prach, Tmavá mlhovina, Horsehead nebula


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur a Mars

Další informace »