Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moře a hory na Měsíci

Uznání a copyright: Peter Armstrong

Tento pozoruhodný snímek Měsíce ve třetí čvrti pod nádhernou oblohou nad Pine Crest Farm Observatory, Dell Prairie, Wisconsin, byl pořízen 19.října 24 palcovým (61cm) dalekohledem s digitální kamerou. Snímek je velice podrobný, zejména podél terminátoru neboli podél stínové linie mezi lunární nocí a dnem. Tato oříznutá verze z celého mozaikovitého snímku ukazuje kráterovatou severní polární oblast (nahoře) a široké hladké Mare Imbrium. Na severním konci Mare Imbrium (Moře dešťů) je pozoruhodný 95 kilometrů široký tmavý kráter Plato, zatímco velice přímý "řez" vpravo od kráteru Plato (směrem k terminátoru) je Vallis Alpes (Údolí Alp). V dolní části snímku je dlouhý, elegantní oblouk měsíčních Montes Apenninus (Apenninského pohoří), jež zasahuje jižně podél hranice moře doleva a končí poblíž jasného paprskovitého kráteru Copernicus u okraje snímku V roce 1971 přistálo u otevřeného prostoru za opačným (severním) koncem oblouku Montes Apenninus Apollo 15.

Štítky: Dalekohled, Earth's moon


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »