Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Moře a hory na Měsíci

Uznání a copyright: Peter Armstrong

Tento pozoruhodný snímek Měsíce ve třetí čvrti pod nádhernou oblohou nad Pine Crest Farm Observatory, Dell Prairie, Wisconsin, byl pořízen 19.října 24 palcovým (61cm) dalekohledem s digitální kamerou. Snímek je velice podrobný, zejména podél terminátoru neboli podél stínové linie mezi lunární nocí a dnem. Tato oříznutá verze z celého mozaikovitého snímku ukazuje kráterovatou severní polární oblast (nahoře) a široké hladké Mare Imbrium. Na severním konci Mare Imbrium (Moře dešťů) je pozoruhodný 95 kilometrů široký tmavý kráter Plato, zatímco velice přímý "řez" vpravo od kráteru Plato (směrem k terminátoru) je Vallis Alpes (Údolí Alp). V dolní části snímku je dlouhý, elegantní oblouk měsíčních Montes Apenninus (Apenninského pohoří), jež zasahuje jižně podél hranice moře doleva a končí poblíž jasného paprskovitého kráteru Copernicus u okraje snímku V roce 1971 přistálo u otevřeného prostoru za opačným (severním) koncem oblouku Montes Apenninus Apollo 15.

Štítky: Dalekohled, Earth's moon


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »