Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové a iontové ohony komety Hale Bopp

Uznání a copyright: John Gleason (Celestial Images)

Skutečná jasnost komety Hale-Bopp v roce 1997 přesáhla všechny komety od roku 1811. Jelikož ovšem dosáhla maxima na opačné straně zemské dráhy, tak se jevila pouze jasnější než všechny komety za dvě desetiletí. Nahoře jsou viditelné dva ohony náležející kometě Hale-Bopp. Modrý iontový ohon se skládá z ionizovaných plynných molekul, z nichž při znovuzachycení elektronů zvláště modře září oxid uhelnatý. Tento ohon tvoří částice z rychlého slunečního větru, jenž interakuje s plynem z hlavy komety. Modrý iontový ohon míří přesně pryč od Slunce. Bílý prachový ohon tvoří kousky štěrku z kometárního jádra jež jsou odtlačovány od Slunce tlakem slunečního záření. Tyto ohony míří téměř přesně pryč od Slunce. Fotografie nahoře byla pořízena v březnu 1997.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Tails


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »