Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové a iontové ohony komety Hale Bopp

Uznání a copyright: John Gleason (Celestial Images)

Skutečná jasnost komety Hale-Bopp v roce 1997 přesáhla všechny komety od roku 1811. Jelikož ovšem dosáhla maxima na opačné straně zemské dráhy, tak se jevila pouze jasnější než všechny komety za dvě desetiletí. Nahoře jsou viditelné dva ohony náležející kometě Hale-Bopp. Modrý iontový ohon se skládá z ionizovaných plynných molekul, z nichž při znovuzachycení elektronů zvláště modře září oxid uhelnatý. Tento ohon tvoří částice z rychlého slunečního větru, jenž interakuje s plynem z hlavy komety. Modrý iontový ohon míří přesně pryč od Slunce. Bílý prachový ohon tvoří kousky štěrku z kometárního jádra jež jsou odtlačovány od Slunce tlakem slunečního záření. Tyto ohony míří téměř přesně pryč od Slunce. Fotografie nahoře byla pořízena v březnu 1997.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Tails


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »