Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, Io a stín

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Stejně jako planety obíhají kolem Slunce, tak jupiterovi měsíce obíhají Jupitera. Na snímku nahoře je nejbližší jupiterův galileovský satelit Io promítnutý na obří planetu, jež obíhá. Nalevo od Io je tmavá skvrna, což je jeho vlastní stín. Studium ohromujících složitostí, které lze spatřit v jupiterových pásech jeho vířící atmosféry může poskytnout náhled na to, jak je chová atmosféra Země. Barevný snímek se zvýrazněným kontrastem pořídila před dvěma týdny sonda Cassini, jež nyní prolétá kolem Jupitera na své cestě k Saturnu, kam doletí v roce 2004. Inženýři nadále studují samotnou sondu Cassini, aby porozuměli, proč je třeba více síly než normálně k otáčení jednoho z manévrovacích kol.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »