Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, Io a stín

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Stejně jako planety obíhají kolem Slunce, tak jupiterovi měsíce obíhají Jupitera. Na snímku nahoře je nejbližší jupiterův galileovský satelit Io promítnutý na obří planetu, jež obíhá. Nalevo od Io je tmavá skvrna, což je jeho vlastní stín. Studium ohromujících složitostí, které lze spatřit v jupiterových pásech jeho vířící atmosféry může poskytnout náhled na to, jak je chová atmosféra Země. Barevný snímek se zvýrazněným kontrastem pořídila před dvěma týdny sonda Cassini, jež nyní prolétá kolem Jupitera na své cestě k Saturnu, kam doletí v roce 2004. Inženýři nadále studují samotnou sondu Cassini, aby porozuměli, proč je třeba více síly než normálně k otáčení jednoho z manévrovacích kol.

Štítky: Io, Jupiter, Cassini


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »