Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachetnice

Uznání: NASA/ MSFC Illustration

Před téměř 400 lety pozoroval astronom Jan Kepler jak jsou ohony komet odfukovány slunečním větrem a navrhl, že by i lodě mohly plout vesmírem s využitím k tomu vybavených plachet. Nyní je všeobecně známo, že sluneční světlo skutečně vytváří sílu, jež pohybuje ohony komet a velké odrazivé plachty by mohly mít praktický význam při pohonu kosmických sond. Ilustrace nahoře skutečně představuje jeden takový návrh nyní zkoumaný středisky NASA jež vyvíjí mezihvězdnou sondu tlačenou slunečním světlem odráženým od ultratenké plachty. Ve vesmírném prostoru by se rozvinula skoro půl kilometru široká lehoučká sluneční plachta. Trvalý tlak slunečního světla by nakonec sondu urychlil na rychlost pět krát větší než je možné konvenčními pohonnými systémy a to bez potřeby jakéhokoliv paliva! Pokud by byla sonda vypuštěna v roce 2010 tak by dostihla sondu Voyager 1, nyní nejvzdálenější kosmickou sondu na hranici mezihvězdného prostoru v roce 2018 a doletěla by tak daleko za pouhých 8 let zatímco Voyager musel cestovat 41 let.

Štítky: Kosmická loď, Pohon, Kosmická plachetnice, Kepler


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »