Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční plachetnice

Uznání: NASA/ MSFC Illustration

Před téměř 400 lety pozoroval astronom Jan Kepler jak jsou ohony komet odfukovány slunečním větrem a navrhl, že by i lodě mohly plout vesmírem s využitím k tomu vybavených plachet. Nyní je všeobecně známo, že sluneční světlo skutečně vytváří sílu, jež pohybuje ohony komet a velké odrazivé plachty by mohly mít praktický význam při pohonu kosmických sond. Ilustrace nahoře skutečně představuje jeden takový návrh nyní zkoumaný středisky NASA jež vyvíjí mezihvězdnou sondu tlačenou slunečním světlem odráženým od ultratenké plachty. Ve vesmírném prostoru by se rozvinula skoro půl kilometru široká lehoučká sluneční plachta. Trvalý tlak slunečního světla by nakonec sondu urychlil na rychlost pět krát větší než je možné konvenčními pohonnými systémy a to bez potřeby jakéhokoliv paliva! Pokud by byla sonda vypuštěna v roce 2010 tak by dostihla sondu Voyager 1, nyní nejvzdálenější kosmickou sondu na hranici mezihvězdného prostoru v roce 2018 a doletěla by tak daleko za pouhých 8 let zatímco Voyager musel cestovat 41 let.

Štítky: Kosmická loď, Pohon, Kosmická plachetnice, Kepler


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »