Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Střed víru

Uznání: N. Panagia (STScI, ESA), NASA

Ve středu M51, 23 miliónů světelných let vzdálené galaxie, astronomové identifikovali hustou oblast mladých hvězd. Vířící oblouky spirálních ramen této zepředu viditelné galaxie v souhvězdí Honících psů inspirovaly její známý název Vírová galaxie. Tento snímek jejího jádra pořízený v roce 1996 dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje světlo miliónů hvězd, možná starých jednu desetinu věku Slunce, nahuštěných v jasné cestrální oblasti. Tato oblast sotva 80 světelných let napříč je tak přeplněna hvězdami, že pohled z hypotetické planety obíhající jedno z těchto vzdálených sluncí, by byl na trvale jasnou oblohu! Tmavá oblast ve tvaru písmene "Y" viditelná v této oblasti naznačuje, že jsou přítomné pásy prachu částečně zastiňující intenzivní světlo hvězd.

Štítky: Spirální galaxie, M51, Prachové pásy, Jádro


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »