Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Střed víru

Uznání: N. Panagia (STScI, ESA), NASA

Ve středu M51, 23 miliónů světelných let vzdálené galaxie, astronomové identifikovali hustou oblast mladých hvězd. Vířící oblouky spirálních ramen této zepředu viditelné galaxie v souhvězdí Honících psů inspirovaly její známý název Vírová galaxie. Tento snímek jejího jádra pořízený v roce 1996 dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje světlo miliónů hvězd, možná starých jednu desetinu věku Slunce, nahuštěných v jasné cestrální oblasti. Tato oblast sotva 80 světelných let napříč je tak přeplněna hvězdami, že pohled z hypotetické planety obíhající jedno z těchto vzdálených sluncí, by byl na trvale jasnou oblohu! Tmavá oblast ve tvaru písmene "Y" viditelná v této oblasti naznačuje, že jsou přítomné pásy prachu částečně zastiňující intenzivní světlo hvězd.

Štítky: Spirální galaxie, M51, Prachové pásy, Jádro


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »