Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M51: Střed víru

Uznání: N. Panagia (STScI, ESA), NASA

Ve středu M51, 23 miliónů světelných let vzdálené galaxie, astronomové identifikovali hustou oblast mladých hvězd. Vířící oblouky spirálních ramen této zepředu viditelné galaxie v souhvězdí Honících psů inspirovaly její známý název Vírová galaxie. Tento snímek jejího jádra pořízený v roce 1996 dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje světlo miliónů hvězd, možná starých jednu desetinu věku Slunce, nahuštěných v jasné cestrální oblasti. Tato oblast sotva 80 světelných let napříč je tak přeplněna hvězdami, že pohled z hypotetické planety obíhající jedno z těchto vzdálených sluncí, by byl na trvale jasnou oblohu! Tmavá oblast ve tvaru písmene "Y" viditelná v této oblasti naznačuje, že jsou přítomné pásy prachu částečně zastiňující intenzivní světlo hvězd.

Štítky: Spirální galaxie, M51, Prachové pásy, Jádro


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »