Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsčitý kráter Degas na Merkuru

Uznání: Mariner 10 Project, NASA

Stejně jako pozemský Měsíc, tak i Merkur je posetý krátery, jenž svědčí o intenzivním bombardování v ranném období Sluneční soustavy. V roce 1974 zblízka prozkoumala tuto nejvnitřnější planetu sonda Mariner 10 a pořídila jediné podrobné snímky těžce zkoušeného povrchu. Na mozaice nahoře z 45 kilometrů širokého kráteru Degas vyzařují jasné paprsky a skoro vypadají jako namalované. Paprsky se skládají ze světle zbarveného materiálu vyvrženého při jeho vzniku. Krátery starší než Degas jsou pokryté materiálem z paprsků, zatímco mladší krátery je vidět jak překrývají paprsky. Merkurova gravitace a hustota jsou asi dvojnásobkem hodnot pozemského Měsíce a tak jasné paprsčité krátery na měsíčním povrchu mají tendenci být větší. NASA plánuje v roce 2004 start sondy Messenger k této nejméně prozkoumané planetě zemského typu.

Štítky: Merkur, Kráter, Mariner 10


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »