Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsčitý kráter Degas na Merkuru

Uznání: Mariner 10 Project, NASA

Stejně jako pozemský Měsíc, tak i Merkur je posetý krátery, jenž svědčí o intenzivním bombardování v ranném období Sluneční soustavy. V roce 1974 zblízka prozkoumala tuto nejvnitřnější planetu sonda Mariner 10 a pořídila jediné podrobné snímky těžce zkoušeného povrchu. Na mozaice nahoře z 45 kilometrů širokého kráteru Degas vyzařují jasné paprsky a skoro vypadají jako namalované. Paprsky se skládají ze světle zbarveného materiálu vyvrženého při jeho vzniku. Krátery starší než Degas jsou pokryté materiálem z paprsků, zatímco mladší krátery je vidět jak překrývají paprsky. Merkurova gravitace a hustota jsou asi dvojnásobkem hodnot pozemského Měsíce a tak jasné paprsčité krátery na měsíčním povrchu mají tendenci být větší. NASA plánuje v roce 2004 start sondy Messenger k této nejméně prozkoumané planetě zemského typu.

Štítky: Merkur, Kráter, Mariner 10


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »