Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Paprsčitý kráter Degas na Merkuru

Uznání: Mariner 10 Project, NASA

Stejně jako pozemský Měsíc, tak i Merkur je posetý krátery, jenž svědčí o intenzivním bombardování v ranném období Sluneční soustavy. V roce 1974 zblízka prozkoumala tuto nejvnitřnější planetu sonda Mariner 10 a pořídila jediné podrobné snímky těžce zkoušeného povrchu. Na mozaice nahoře z 45 kilometrů širokého kráteru Degas vyzařují jasné paprsky a skoro vypadají jako namalované. Paprsky se skládají ze světle zbarveného materiálu vyvrženého při jeho vzniku. Krátery starší než Degas jsou pokryté materiálem z paprsků, zatímco mladší krátery je vidět jak překrývají paprsky. Merkurova gravitace a hustota jsou asi dvojnásobkem hodnot pozemského Měsíce a tak jasné paprsčité krátery na měsíčním povrchu mají tendenci být větší. NASA plánuje v roce 2004 start sondy Messenger k této nejméně prozkoumané planetě zemského typu.

Štítky: Merkur, Kráter, Mariner 10


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »