Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M2-9: Křídla Motýlí mlhoviny

Uznání: B. Balick (U. Washington) et al., WFPC2, HST, NASA

Jsou umělecké výkony hvězd více oceňovány až po jejich smrti? Skutečně, hvězdy obvykle vytváří své nejumělečtější obrazy až když umírají. V případě hvězd s nízkou hmotností jako je naše Slunce a M2-9 na snímku nahoře se hvězdy transformují z normálních hvězd na bílé trpaslíky odvržením vnějších plynných obálek. Rozpínající se plyn často vytváří úchvatnou podívanou zvanou planetární mlhovina, která postupně vyprchává po tisíce let. Motýlí planetární mlhovina   M2-9 ve vzdálenosti 2100 světelných let předvádí v barvách křídla, která vypovídají podivuhodný, ale neúplný příběh. Ve středu plynného disku desetkrát většího než je oběžná dráha Pluta obíhají dvě hvězdy. Z umírající hvězdy vyvržená obálka prorazila disk a vytvořila bipolární vzhled. O fyzikálních procesech, které způsobují planetární mlhoviny zůstává ovšem ještě mnoho neznámého.

Štítky: Země, Manicouagan crater


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »