Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oceány pod jupiterovým měsícem Ganymedem?

Uznání: DLR, Brown U., Galileo Project, JPL, NASA

Minulý týden se hledání mimozemského života vrátilo zpět do naší vlastní Sluneční soustavy po oznámení, že pod povrchem jupiterova měsíce Ganymeda mohou být kapalné oceány. Ganymed se tak připojuje k jupiterovým měsícům Kalistu a Europě, které také mohou skrývat pod vrstvami povrchového ledu moře kapalné vody. Hypotéza oceánu vyplynula jako vysvětlení neobvykle silného magnetického pole Ganymeda. Ganymed je největším měsícem ve Sluneční soustavě a má také největší změřené magnetické pole u jakéhokoliv měsíce. Někteří exobiologové vyslovili hypotézu, že by se v takovém oceánu mohl objevit život, stejně jako tomu bylo v oceánech pradávné Země. Nahoře je vidět počítačová simulace, jak by vypadal průlet nad povrchem Ganymeda, extrapolovaná z fotografií rýhovatého měsíce pořízených robotickou sondou Galileo, jež nyní obíhá kolem Jupitera.

Štítky: Jupiter, Ganymed, Callisto


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »