Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek polárních září na Jupiteru

Uznání: John T. Clarke (U. Michigan), ESA, NASA

Jupiterauroru. Stejně jako Země, tak i magnetické pole plynného obra dopravuje nabité částice vyvržené ze Slunce k pólům. Jakmile částice vletí do atmosféry, tak se z existujících plynných molekul dočasně odštípnou elektrony. Elektrické síly ovšem přitáhnou tyto elektrony zpět. Jak se elektrony rekombinují, aby znovuvytvořily neutrální molekuly, tak vzniká aurorální světlo polární záře. Na nedávno zveřejněné fotografii nahoře, jež pochází z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je v ultrafialovém světle záběr polárních září, jež vypadají jako prstencovité vrstvy kolem pólu. Na rozdíl od pozemských polárních září ty jupiterovi mají též několik jasných čar a bodů. Tyto útvary jsou způsobeny magnetickým tokem v trubicích spojujících Jupiter s jeho největšími měsíci. Zvláště Io působí jasné čáry zcela vlevo, Ganymed způsobuje jasný bod pod středem a Europa způsobuje bod napravo od něho.

Štítky: Jupiter, Polární záře


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »