Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek polárních září na Jupiteru

Uznání: John T. Clarke (U. Michigan), ESA, NASA

Jupiterauroru. Stejně jako Země, tak i magnetické pole plynného obra dopravuje nabité částice vyvržené ze Slunce k pólům. Jakmile částice vletí do atmosféry, tak se z existujících plynných molekul dočasně odštípnou elektrony. Elektrické síly ovšem přitáhnou tyto elektrony zpět. Jak se elektrony rekombinují, aby znovuvytvořily neutrální molekuly, tak vzniká aurorální světlo polární záře. Na nedávno zveřejněné fotografii nahoře, jež pochází z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je v ultrafialovém světle záběr polárních září, jež vypadají jako prstencovité vrstvy kolem pólu. Na rozdíl od pozemských polárních září ty jupiterovi mají též několik jasných čar a bodů. Tyto útvary jsou způsobeny magnetickým tokem v trubicích spojujících Jupiter s jeho největšími měsíci. Zvláště Io působí jasné čáry zcela vlevo, Ganymed způsobuje jasný bod pod středem a Europa způsobuje bod napravo od něho.

Štítky: Jupiter, Polární záře


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »