Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podrobný snímek polárních září na Jupiteru

Uznání: John T. Clarke (U. Michigan), ESA, NASA

Jupiterauroru. Stejně jako Země, tak i magnetické pole plynného obra dopravuje nabité částice vyvržené ze Slunce k pólům. Jakmile částice vletí do atmosféry, tak se z existujících plynných molekul dočasně odštípnou elektrony. Elektrické síly ovšem přitáhnou tyto elektrony zpět. Jak se elektrony rekombinují, aby znovuvytvořily neutrální molekuly, tak vzniká aurorální světlo polární záře. Na nedávno zveřejněné fotografii nahoře, jež pochází z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je v ultrafialovém světle záběr polárních září, jež vypadají jako prstencovité vrstvy kolem pólu. Na rozdíl od pozemských polárních září ty jupiterovi mají též několik jasných čar a bodů. Tyto útvary jsou způsobeny magnetickým tokem v trubicích spojujících Jupiter s jeho největšími měsíci. Zvláště Io působí jasné čáry zcela vlevo, Ganymed způsobuje jasný bod pod středem a Europa způsobuje bod napravo od něho.

Štítky: Jupiter, Polární záře


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »