Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sgr A: rychlé hvězdy v blízkosti gaktického centra

Uznání: A. Eckart (U. Koeln) & R. Genzel (MPE-Garching), SHARP I, NTT, La Silla Obs., ESO

Proč se tyto hvězdy pohybují tak rychle? Animace snímků pořízených v infračerveném světle nahoře ukazuje, jak se ve středovém světelném roku v naší Galaxii za posledních osm let posunuly. Žlutá značka ve středu snímku představuje polohu pekuliárního rádiového zdroje nazvaného Sgr A*. Jestliže jsou tyto rychlé hvězdy vázány ke Galaktickému středu gravitací, tak centrální objekt vyvozující tuto gravitaci musí být kompaktní a masivní. Analýza pohybů hvězd ukazuje, že je do oblasti jedné pětiny světelného roku nějak soustředěna hmota více jak miliónu našich Sluncí. Astronomové tato pozorování interpretují jako silný důkaz toho, že střed naší Galaxie je domovem velmi hmotné černé díry.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Sgr A, Animated gif


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »