Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sgr A: rychlé hvězdy v blízkosti gaktického centra

Uznání: A. Eckart (U. Koeln) & R. Genzel (MPE-Garching), SHARP I, NTT, La Silla Obs., ESO

Proč se tyto hvězdy pohybují tak rychle? Animace snímků pořízených v infračerveném světle nahoře ukazuje, jak se ve středovém světelném roku v naší Galaxii za posledních osm let posunuly. Žlutá značka ve středu snímku představuje polohu pekuliárního rádiového zdroje nazvaného Sgr A*. Jestliže jsou tyto rychlé hvězdy vázány ke Galaktickému středu gravitací, tak centrální objekt vyvozující tuto gravitaci musí být kompaktní a masivní. Analýza pohybů hvězd ukazuje, že je do oblasti jedné pětiny světelného roku nějak soustředěna hmota více jak miliónu našich Sluncí. Astronomové tato pozorování interpretují jako silný důkaz toho, že střed naší Galaxie je domovem velmi hmotné černé díry.

Štítky: Galaktický střed, Černá díra, Sgr A, Animated gif


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »