Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovrat a vánoční zatmění

Uznání a Copyright: Sebastien Gauthier

Dnes ve 13:37 UT (14:37 SEČ) dostoupí Slunce do nejjižnějšího bodu na pozemské obloze. Tento jev na obloze je znám jako slunovrat a vyznačuje začátek léta na jižní polokouli a naopak začátek zimy na polokouli severní. Letos bude slunovrat ještě 25.prosince následovat jiný geocentrický nebeský úkaz - poslední zatmění milénia! Vánoční zatmění bude pouze částečné, jak silueta měsíčního disku zakryje okraj Slunce. Zatmění viditelné z většiny Kanady, Spojených států a Mexika vám může svým částečně zakrytým sluncem připomínat poslední vánoční cukroví, ze kterého jste si kousli. Přesný čas a stupeň zatmění bude velice závislé na vaší poloze. Tento snímek z prstencového zatmění v roce 1994 ukazuje měsíční disk zakrývající asi 55% slunečního průměru. To zhruba představuje to, co bude nejvíce vidět 25.prosince z Washingtonu D. C. v 12:41 PM ET. Jako vždycky při pozorovaní zatmění si velice pečlivě chraňte zrak.

Štítky: Slunovrat, Partial solar eclipse


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »