Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovrat a vánoční zatmění

Uznání a Copyright: Sebastien Gauthier

Dnes ve 13:37 UT (14:37 SEČ) dostoupí Slunce do nejjižnějšího bodu na pozemské obloze. Tento jev na obloze je znám jako slunovrat a vyznačuje začátek léta na jižní polokouli a naopak začátek zimy na polokouli severní. Letos bude slunovrat ještě 25.prosince následovat jiný geocentrický nebeský úkaz - poslední zatmění milénia! Vánoční zatmění bude pouze částečné, jak silueta měsíčního disku zakryje okraj Slunce. Zatmění viditelné z většiny Kanady, Spojených států a Mexika vám může svým částečně zakrytým sluncem připomínat poslední vánoční cukroví, ze kterého jste si kousli. Přesný čas a stupeň zatmění bude velice závislé na vaší poloze. Tento snímek z prstencového zatmění v roce 1994 ukazuje měsíční disk zakrývající asi 55% slunečního průměru. To zhruba představuje to, co bude nejvíce vidět 25.prosince z Washingtonu D. C. v 12:41 PM ET. Jako vždycky při pozorovaní zatmění si velice pečlivě chraňte zrak.

Štítky: Slunovrat, Partial solar eclipse


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy [[SAO] 93083 5.2mag] Mesiacom gif

Další informace »