Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace nadobří hvězdy

Uznání: B. Freytag, (Institute for Astronomy and Space Physics, Univ. Uppsala)

Hledáte perfektní vánoční dárek pro astronoma? Pouvažujte o "hvězdě v krabici". Samozřejmě, že tou krabicí je ve skutečnosti výpočetní sestava, jež se skládá z trojrozměrného pole bodů (mřížky) a fyzikální vlastnosti a vnitřní dynamika hvězdy se numericky simuluje v mřížce bod po bodu. I když počítače a software schopné úplné realistické numerické simulace kompletní hvězdy v současnosti neexistují, badatelé přesto dosáhli pokroku. Tento obraz je políčkem z nedávné numerické simulace nadobří hvězdy s vlastnostmi, jež napodobují skutečnou hvězdy Betelgeuse. Jediné políčko ukazuje velké konvekční buňky a jasné skvrny povrchu virtuálního nadobra. Simulační filmy ukazují, že se tyto povrchové útvary podstatně mění v čase. Teleskopická pozorování povzbudivě ukazují, že povrch Betelgeuse vskutku vykazuje velkorozměrové útvary a dobře známé variace jasnosti, jež jsou pozorovatelné i neozbrojeným okem. Skutečný nadobr Betelgeuse je asi o 2500 stupňů chladnější než Slunce, ale je 620 krát větší.

Štítky: Hvězda, Simulace, Supergiant, Convection


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »