Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace nadobří hvězdy

Uznání: B. Freytag, (Institute for Astronomy and Space Physics, Univ. Uppsala)

Hledáte perfektní vánoční dárek pro astronoma? Pouvažujte o "hvězdě v krabici". Samozřejmě, že tou krabicí je ve skutečnosti výpočetní sestava, jež se skládá z trojrozměrného pole bodů (mřížky) a fyzikální vlastnosti a vnitřní dynamika hvězdy se numericky simuluje v mřížce bod po bodu. I když počítače a software schopné úplné realistické numerické simulace kompletní hvězdy v současnosti neexistují, badatelé přesto dosáhli pokroku. Tento obraz je políčkem z nedávné numerické simulace nadobří hvězdy s vlastnostmi, jež napodobují skutečnou hvězdy Betelgeuse. Jediné políčko ukazuje velké konvekční buňky a jasné skvrny povrchu virtuálního nadobra. Simulační filmy ukazují, že se tyto povrchové útvary podstatně mění v čase. Teleskopická pozorování povzbudivě ukazují, že povrch Betelgeuse vskutku vykazuje velkorozměrové útvary a dobře známé variace jasnosti, jež jsou pozorovatelné i neozbrojeným okem. Skutečný nadobr Betelgeuse je asi o 2500 stupňů chladnější než Slunce, ale je 620 krát větší.

Štítky: Hvězda, Simulace, Supergiant, Convection


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »