Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Simulace nadobří hvězdy

Uznání: B. Freytag, (Institute for Astronomy and Space Physics, Univ. Uppsala)

Hledáte perfektní vánoční dárek pro astronoma? Pouvažujte o "hvězdě v krabici". Samozřejmě, že tou krabicí je ve skutečnosti výpočetní sestava, jež se skládá z trojrozměrného pole bodů (mřížky) a fyzikální vlastnosti a vnitřní dynamika hvězdy se numericky simuluje v mřížce bod po bodu. I když počítače a software schopné úplné realistické numerické simulace kompletní hvězdy v současnosti neexistují, badatelé přesto dosáhli pokroku. Tento obraz je políčkem z nedávné numerické simulace nadobří hvězdy s vlastnostmi, jež napodobují skutečnou hvězdy Betelgeuse. Jediné políčko ukazuje velké konvekční buňky a jasné skvrny povrchu virtuálního nadobra. Simulační filmy ukazují, že se tyto povrchové útvary podstatně mění v čase. Teleskopická pozorování povzbudivě ukazují, že povrch Betelgeuse vskutku vykazuje velkorozměrové útvary a dobře známé variace jasnosti, jež jsou pozorovatelné i neozbrojeným okem. Skutečný nadobr Betelgeuse je asi o 2500 stupňů chladnější než Slunce, ale je 620 krát větší.

Štítky: Hvězda, Simulace, Supergiant, Convection


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »