Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Léto na Jižním pólu

Uznání: Galileo Project, NASA

S prosincovým slunovratem přichází začátek zimy na severní zemské polokouli a léto na polokouli jižní. Tento pohled na jižní polokouli Země začátkem léta byl vytvořen ze snímků sondy Galileo při jejím průletu v prosinci 1990 kolem naší dobré planety. Tato mozaika vycentrovaná na Jižní pól, byla vytvořena poskládáním snímků z období 24 hodin, takže se celá polokoule jeví ve slunečním světle. Jako tmavé útvary jsou vidět Jižní Amerika (ve středu vlevo), Afrika (nahoře vpravo) a Austrálie (vpravo dole), zatímco ve středu jasně svítí Antarktida. Vířící mračna vyznačují previdelně rozložené hlavní povětrnostní systémy.

Štítky: Země, Slunovrat, Jižní pól, Roční období


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »