Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Léto na Jižním pólu

Uznání: Galileo Project, NASA

S prosincovým slunovratem přichází začátek zimy na severní zemské polokouli a léto na polokouli jižní. Tento pohled na jižní polokouli Země začátkem léta byl vytvořen ze snímků sondy Galileo při jejím průletu v prosinci 1990 kolem naší dobré planety. Tato mozaika vycentrovaná na Jižní pól, byla vytvořena poskládáním snímků z období 24 hodin, takže se celá polokoule jeví ve slunečním světle. Jako tmavé útvary jsou vidět Jižní Amerika (ve středu vlevo), Afrika (nahoře vpravo) a Austrálie (vpravo dole), zatímco ve středu jasně svítí Antarktida. Vířící mračna vyznačují previdelně rozložené hlavní povětrnostní systémy.

Štítky: Země, Slunovrat, Jižní pól, Roční období


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »