Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Léto na Jižním pólu

Uznání: Galileo Project, NASA

S prosincovým slunovratem přichází začátek zimy na severní zemské polokouli a léto na polokouli jižní. Tento pohled na jižní polokouli Země začátkem léta byl vytvořen ze snímků sondy Galileo při jejím průletu v prosinci 1990 kolem naší dobré planety. Tato mozaika vycentrovaná na Jižní pól, byla vytvořena poskládáním snímků z období 24 hodin, takže se celá polokoule jeví ve slunečním světle. Jako tmavé útvary jsou vidět Jižní Amerika (ve středu vlevo), Afrika (nahoře vpravo) a Austrálie (vpravo dole), zatímco ve středu jasně svítí Antarktida. Vířící mračna vyznačují previdelně rozložené hlavní povětrnostní systémy.

Štítky: Země, Slunovrat, Jižní pól, Roční období


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »