Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Denní bolid z roku 1944

Uznání a Copyright: Norman Appleton

Při svém působení ve střední Africe byl v prosinci 1944 Norman Appleton svědkem meteoru tak jasného, že si jej pamatoval celý život. Přímo před jeho očima přeletěl přes denní oblohu ohromný kouřící bolid. O několik let později jako člen spolku Guild of Aviation Artists zaznamenal svou vzpomínku na obraze nahoře. Dnes a zítra dosahuje svého letošního maxima meteorický roj Leonid. I když asi žádný pozorovatel neuvidí bolid tak spektakulární jako je tento, tak pozorovatelé v tmavých lokalitách mohou spatřit na ranní měsícem ozářené obloze až stovky světelných stop zdánlivě vyvěrajících ze souhvězdí Lva.

Štítky: Meteor, Bolid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »