Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Denní bolid z roku 1944

Uznání a Copyright: Norman Appleton

Při svém působení ve střední Africe byl v prosinci 1944 Norman Appleton svědkem meteoru tak jasného, že si jej pamatoval celý život. Přímo před jeho očima přeletěl přes denní oblohu ohromný kouřící bolid. O několik let později jako člen spolku Guild of Aviation Artists zaznamenal svou vzpomínku na obraze nahoře. Dnes a zítra dosahuje svého letošního maxima meteorický roj Leonid. I když asi žádný pozorovatel neuvidí bolid tak spektakulární jako je tento, tak pozorovatelé v tmavých lokalitách mohou spatřit na ranní měsícem ozářené obloze až stovky světelných stop zdánlivě vyvěrajících ze souhvězdí Lva.

Štítky: Meteor, Bolid


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »