Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ s Leonidou

Uznání a Copyright: Wally Pacholka

Taková krása a začíná jako zrnko písku. Zrníčko uzavřené ve škebli začíná proces, jehož výsledkem je duhově zbarvená třpytivá perla, nádherná na pohled. Obdobné kosmické zrníčko jenž si sviští atmosférou rychlostí 70 kilometrů za sekundu vytváří úctyhodný meteor, jehož prchavá krása je dostupná každému, kdo má zájem se podívat. Tato jasná stopa meteoru zarámovaná do oranžových mraků při východu byla vyfotogravována v národním parku Joshua Tree National Park v Kalifornii v USA při meteorické roji Leonid v roce 1998. Snímek trefně nazvaný "Východ s Leonidou" byl pořízen na vysoce citlivý film (ASA 3200, t.j. 36 DIN) pomocí 35mm kamery. Výrazné barvy a zrnitý vzhled vzbuzují dojem namalovaného výjevu. Ovšem i vy si můžete dopřát "Východ s Leonidou". Za jasné oblohy nastává vaše příští šance už zítra ráno.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Leonid


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »