Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koronální déšť a sluneční bouře

Uznání: TRACE Project, NASA

Na tomto snímku je povrch Slunce docela tmavý. Políčko z filmu pořízeného 9.listopadu oběžným dalekohledem TRACE ukazuje koronální smyčky zvednuté nad sluneční aktivní oblastí. V ultrafialové oblasti jasně zářící horká plazma vynesená nad Slunce podél obloukovitých magnetických polí se ochlazuje a prší zpátky dolů na sluneční povrch. O několik hodin dříve 8.listopadu astronomové pozorovali jak tato zvláště aktivní oblast vytvořila ne tak spektakulární sluneční protuberanci. I tak tato protuberance třídy M spustila intenzivní bouři částic, jež náhle pokropily družice poblíž Země vysokoenergetickými protony. Protuberance byla též spojena s velkou ejekcí koronální hmoty, masivního mraku materiálu, jež dopadnul na naše ochranné planetární magnetické pole o 31 hodin později. A výsledek ... silná geomagnetická bouře.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Korona, Coronal loops, Geomagnetic storm


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »