Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yardangy na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

OK, příznivci klasické science fiction možná nebudou spokojeni. Yardang není barsoomianský válečník z nově objeveného příběhu odvahy a dobrodružství na Rudé planetě od Edgara Rice Burroughse. Ve skutečnosti je yardang termín geologů pro úzké, větrem erodované hřebeny, jež jsou běžnými krajinnými útvary v pouštních oblastech planety Země. Takové eolitické (větrem tvářené) útvary jsou běžné i na Marsu a tento nedávno zveřejněný snímek ze sondy Mars Global Surveyor ukazuje dlouhé, opracované yardangy na východě oblasti Aeolis jižní Elysium Planitia. Tyto marťanské yardangy mohly vzniknout na depozitech vulkanického prachu. Kompozitní snímek zabírá řádkování na marťanském povrchu ve výšce 2.5 kilometru a také nabízí zvláštní efekty. Totiž pokud máte červenomodré brýle (červená pro levé oko), tak můžete uvidět yardangy na Marsu v ohromujícím třetím rozměru!

Štítky: Mars, Edgar rice burroughs, Vítr, Yardang, Eolian


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »