Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepořádek ve Stephanově kvintetu

Uznání: Jane C. Charlton (Penn State) et al., HST, ESA, NASA

Co dělají tyto čtyři těsně sekupené galaxie na tomto snímku? Skupinu tvoří většina velkých galaxií ve Stephanově kvintetu, přičemž pátá prominentní galaxie se už nachází mimo snímek nahoře trochu dole vpravo. Tři z těchto čtyř galaxií vykazují téměř shodný rudý posuv, což znamená, že se nachází ve stejné vzdálenosti od nás. Tyto tři galaxie jsou uprostřed titánské srážky, kdy každá trhá části druhé galaxie pomocí slapových gravitačních sil. Velká modravá spirála dole vlevo od středu je galaxie v popředí, jež je mnohem blíže než druhé a tudíž není namočena do této kosmické bitvy. Stephanův kvintet leží ve vzdálenosti asi 300 miliónů světelných let v souhvězdí Pegasa.

Štítky: Galaxie ve srážce, Stephanův kvintet


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »