Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prales Lyman Alfa

Uznání a copyright: J. Shalf, Y. Zhang (UIUC) et al., GCCC

Žijeme v pralese. Napříč celým vesmírem jsou "stromy" vodíku, jež absorbuje světlo vzdálených objektů. Tato plynová mračna zanechávají ve spektrech vzdálených quasarů absorpční čáry, jimž se dohromady říká prales Lyman-alfa. Světlo vzdálených kvasarů se jeví být absorbováno mnohem více mraky Lyman-alfa než blízké kvasary, což naznačuje Lyman-alfa zahuštění na našem ranném vesmíru. Snímek nahoře představuje jeden z možných počítačových modelů, jak byly mraky Lyman-alfa rozloženy při rudém posuvu 3. Každá hrana krychle má 30 miliónů světelných let. O pralesu Lyman-alfa, zůstává stále mnoho neznámého včetně skutečné geometrie a vzdálenosti mračen a otázky proč je dnes mnohem méně těchto mraků.

Štítky: Kvazary, Kosmologie, Mezigalaktický plyn


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »