Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1850: Plynová mračna s hvězdokupami

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT Antu, ESO

V naší vlastní Galaxii nic takového není. Kulové hvězdokupy tak mladé jako je NGC 1850 tady zkrátka nejsou. Ovšem v naší sousední galaxii LMC (Velký Magellanův mrak) můžeme pořád najít kulové hvězdokupy staré pouhých 40 miliónů let, ovšem snad žádná není tak zvláštní jako NGC 1850. Bližší pohled na fotografii nahoře ukazuje dvě hvězdokupy. Vpravo dole od hlavní skupiny hvězd známé jako NGC 1850A je menší, ale ještě mladší skupina pojmenovaná NGC 1850B. Tuto kupu tvoří hvězdy staré pouhé 4 milióny let. Velké červené mračno plynu kolem hvězdokupy mohlo převážně vzniknout výbuchy supernov v mladší kupě. Nahoře vlevo je vidět červený zbytek po supernově N57D.

Štítky: Kulová hvězdokupa, NGC 1850, Supernova remnants


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »