Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronová hvězda v IC443

Uznání: C. Olbert, C. Clearfield, N. Williams, J. Keohane (NCSSM), NASA

Tým badatelů s využitím rentgenových dat z oběžné observatoře Chandra spolu s rádiovými daty z Very Large Array objevil důkaz pro další výskyt jednoho z nejbizardnějších objektů moderní astrofyziky - neutronové hvězdy. Předpokládánou neutronovou hvězdu obklopuje zbytek po supernově IC443 a jeví se jako načervenalý zdroj v dolní pravé části na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách. Neutronová hvězda má průměr možná jenom 20 kilometrů, ale při hmotnosti větší jako je Slunce je tento ultrakompaktní objekt zkolabovaným jádrem masivní hvězdy. Jádro zkolabovalo, když hvězda, jež se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Blíženců (Gemini), hodně dávno vybuchla. Jak hodně dávno? Soudě podle charakteristického tvaru rázové vlny rentgenové mlhoviny badatelé odhadli rychlost neutronové hvězdy, jíž se vzdaluje z místa výbuchu. Porovnáním rychlosti s naměřenou vzdáleností již hvězda procestovala od středu IC443 tým tří středoškoláků a učitele ze školy pro vědu a matematiku "North Carolina School for Science and Mathematics" vypočítal, že světlo z výbuchu supernovy dorazilo na Zemi asi před 30000 lety.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Neutronová hvězda


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »