Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronová hvězda v IC443

Uznání: C. Olbert, C. Clearfield, N. Williams, J. Keohane (NCSSM), NASA

Tým badatelů s využitím rentgenových dat z oběžné observatoře Chandra spolu s rádiovými daty z Very Large Array objevil důkaz pro další výskyt jednoho z nejbizardnějších objektů moderní astrofyziky - neutronové hvězdy. Předpokládánou neutronovou hvězdu obklopuje zbytek po supernově IC443 a jeví se jako načervenalý zdroj v dolní pravé části na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách. Neutronová hvězda má průměr možná jenom 20 kilometrů, ale při hmotnosti větší jako je Slunce je tento ultrakompaktní objekt zkolabovaným jádrem masivní hvězdy. Jádro zkolabovalo, když hvězda, jež se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Blíženců (Gemini), hodně dávno vybuchla. Jak hodně dávno? Soudě podle charakteristického tvaru rázové vlny rentgenové mlhoviny badatelé odhadli rychlost neutronové hvězdy, jíž se vzdaluje z místa výbuchu. Porovnáním rychlosti s naměřenou vzdáleností již hvězda procestovala od středu IC443 tým tří středoškoláků a učitele ze školy pro vědu a matematiku "North Carolina School for Science and Mathematics" vypočítal, že světlo z výbuchu supernovy dorazilo na Zemi asi před 30000 lety.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Neutronová hvězda


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »