Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutronová hvězda v IC443

Uznání: C. Olbert, C. Clearfield, N. Williams, J. Keohane (NCSSM), NASA

Tým badatelů s využitím rentgenových dat z oběžné observatoře Chandra spolu s rádiovými daty z Very Large Array objevil důkaz pro další výskyt jednoho z nejbizardnějších objektů moderní astrofyziky - neutronové hvězdy. Předpokládánou neutronovou hvězdu obklopuje zbytek po supernově IC443 a jeví se jako načervenalý zdroj v dolní pravé části na tomto rentgenovém snímku ve falešných barvách. Neutronová hvězda má průměr možná jenom 20 kilometrů, ale při hmotnosti větší jako je Slunce je tento ultrakompaktní objekt zkolabovaným jádrem masivní hvězdy. Jádro zkolabovalo, když hvězda, jež se nachází asi 5000 světelných let daleko v souhvězdí Blíženců (Gemini), hodně dávno vybuchla. Jak hodně dávno? Soudě podle charakteristického tvaru rázové vlny rentgenové mlhoviny badatelé odhadli rychlost neutronové hvězdy, jíž se vzdaluje z místa výbuchu. Porovnáním rychlosti s naměřenou vzdáleností již hvězda procestovala od středu IC443 tým tří středoškoláků a učitele ze školy pro vědu a matematiku "North Carolina School for Science and Mathematics" vypočítal, že světlo z výbuchu supernovy dorazilo na Zemi asi před 30000 lety.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Neutronová hvězda


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »