Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trasa Mezinárodní kosmické stanice

Uznání a copyright: Doug Murray

Mezinárodní kosmická stanice je sice stále ve výstavbě, ale už se doslova stává jednou z nejjasnějších, nejrychleji se pohybujících hvězd na nebi. Tato pětiminutová expozice i navzdory osvětleným mrakům a jasnému světlu z Měsíce skoro v úplňku (dole vlevo) hravě zachytila trasu Mezinárodní kosmické stanice, jejíž oblouk prochází podvečerní oblohou 9.prosince nad Palm Beach Gardens, Florida, USA. V té době byl raketoplán Endeavour již odpojen a pohyboval se pryč od obíhající základny, kde jeho posádka právě dokončila instalaci velkých slunečních panelů určených k pohonu systémů stanice. Zdrojem krátkého záblesku, jenž je vidět na dráze stanice, je nejspíše odlesk slunečního světla z velkých lesklých panelů. Astrofotograf Doug Murray a jeho kolegové hlásí, že jak raketoplán, tak kosmická stanice byly viditelné odděleně a při bližším prozkoumání snímku je vidět, že tvoží oddělené paralelní oblouky. Úplně na pravém okraji snímku stopy prochází velice blízko kolem nejjasnější "hvězdy" noční oblohy Venuše.

Štítky: Mezinárodní kosmická stanice, Space shuttle endeavour


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »