Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozemský impaktní kráter Manicouagan

Uznání: STS-9 Crew, NASA

Jedním z nejstarších známých impaktních kráterů je kráter Manicouagan v severní Kanadě. Vznikl při jistě ohromujícím impaktu asi před 200 milióny let a dodnes pozůstává prstencové jezero o průměru 70 kilometrů. Samotný kráter byl vyhlazen průchodem ledovců a dalšími erozními procesy. Nicméně tvrdá hornina v místě impaktu uchovala většinu komplexní impaktní struktury a tak poskytuje vědcům ukázkový příklad umožňující pochopit velké impaktní útvary na Zemi a na jiných tělesech Sluneční soustavy. Na snímku nahoře je též vidět výškovka raketoplánu Columbia, z něhož byl v roce 1983 pořízen tento snímek.

Štítky: Země, Manicouagan crater


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »