Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter pohlíží na Ganymeda

Uznání: Cassini Team, U. Arizona, JPL, NASA

Kdo se to dívá na největší měsíc ve Sluneční soustavě? Tím měsícem je Ganymed, viditelný vpravo dole a planeta, kterou obíhá je Jupiter, jenž jak se zdá jej pozorně sleduje svým okem, příhodně nastavenou Velkou rudou skvrnou. Tento nedávno zveřejněný snímek se zvýrazněným kontrastem z robotické sondy Cassini zachycuje nové podrobnosti neuvěřitelně složitých vzorů komplexních mračen Jupitera. Lze vidět podrobnosti velké pouhých 250 kilometrů. V jupiterově středovém bílém pásu, jenž neexistoval při průletu sondy Voyager kolem planety před 20 lety, jsou vidět velká tmavá nadrchaná mračna. V červeném pásu po skvrnou je vidět bílé ovály s vysokým tlakem rotující proti směru hodinových ručiček, jenž se podobají se Velké rudé skvrně. Mezi těmito skvrnami jsou tmavší oblasti nízkého tlaku[vzduchu], jenž rotují ve směru hodinových ručiček. Vodík a hélium, z nichž se skládají jupiterovy mraky jsou téměř neviditelné, stopové sloučeniny, které dávají Jupiteru tyto barvy zůstávají neznámé. Sonda Cassini využívá Jupitera pro vymrštění k Saturnu, kam plánuje dorazit v roce 2004.

Štítky: Jupiter, Cassini, Ganymed


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »