Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter pohlíží na Ganymeda

Uznání: Cassini Team, U. Arizona, JPL, NASA

Kdo se to dívá na největší měsíc ve Sluneční soustavě? Tím měsícem je Ganymed, viditelný vpravo dole a planeta, kterou obíhá je Jupiter, jenž jak se zdá jej pozorně sleduje svým okem, příhodně nastavenou Velkou rudou skvrnou. Tento nedávno zveřejněný snímek se zvýrazněným kontrastem z robotické sondy Cassini zachycuje nové podrobnosti neuvěřitelně složitých vzorů komplexních mračen Jupitera. Lze vidět podrobnosti velké pouhých 250 kilometrů. V jupiterově středovém bílém pásu, jenž neexistoval při průletu sondy Voyager kolem planety před 20 lety, jsou vidět velká tmavá nadrchaná mračna. V červeném pásu po skvrnou je vidět bílé ovály s vysokým tlakem rotující proti směru hodinových ručiček, jenž se podobají se Velké rudé skvrně. Mezi těmito skvrnami jsou tmavší oblasti nízkého tlaku[vzduchu], jenž rotují ve směru hodinových ručiček. Vodík a hélium, z nichž se skládají jupiterovy mraky jsou téměř neviditelné, stopové sloučeniny, které dávají Jupiteru tyto barvy zůstávají neznámé. Sonda Cassini využívá Jupitera pro vymrštění k Saturnu, kam plánuje dorazit v roce 2004.

Štítky: Jupiter, Cassini, Ganymed


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »