Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini u Jupitera: Film s Rudou skvrnou

Uznání: CICLOPS, NASA, JPL, University of Arizona

Plynný obr Jupiter kraluje sluneční soustavě a je na něm všechno velké. Vezměme si například jupiterovu Velkou rudou skvrnu, jenž je bouřkovým systémem podobným hurikánu s přinejmenším dvojnásobným průměrem jak planeta Země. Při přibližování k Jupiteru počátkem října pořídila sonda Cassini snímky, jež jsou použity v tomto skvělém filmu vířícího bouřkového systému a planetární cirkulace oblačných pásů. Filmovou sekvenci tvoří sedm mozaikových políček, každé z nich dělí jedna nebo dvě rotační periody (Jupiter rotuje jednou asi za 10 hodin). Sekvence je zobrazena v jednoduché cylindrické mapové projekci jež zabírá 50 stupňů na sever a 50 stupňů na jih od jupiterova rovníku. Vidíte malá jasná "mračna", jež se zdají náhle objevovat západně (vlevo) od Rudé skvrny? Údaje ze sondy Galileo, jež obíhá Jupiter od roku 1996 naznačují, že jde od velké blýskající bouře. Saturnské sondě Cassini potrvá průlet kolem Jupitera několik měsíců, zkoordinuje výzkumy Jupitera se sondou Galileo a nabere rychlost pro závěrečnou část své meziplanetární cesty.

Štítky: Jupiter, Cassini, Velká rudá skvrna, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »