Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini u Jupitera: Film s Rudou skvrnou

Uznání: CICLOPS, NASA, JPL, University of Arizona

Plynný obr Jupiter kraluje sluneční soustavě a je na něm všechno velké. Vezměme si například jupiterovu Velkou rudou skvrnu, jenž je bouřkovým systémem podobným hurikánu s přinejmenším dvojnásobným průměrem jak planeta Země. Při přibližování k Jupiteru počátkem října pořídila sonda Cassini snímky, jež jsou použity v tomto skvělém filmu vířícího bouřkového systému a planetární cirkulace oblačných pásů. Filmovou sekvenci tvoří sedm mozaikových políček, každé z nich dělí jedna nebo dvě rotační periody (Jupiter rotuje jednou asi za 10 hodin). Sekvence je zobrazena v jednoduché cylindrické mapové projekci jež zabírá 50 stupňů na sever a 50 stupňů na jih od jupiterova rovníku. Vidíte malá jasná "mračna", jež se zdají náhle objevovat západně (vlevo) od Rudé skvrny? Údaje ze sondy Galileo, jež obíhá Jupiter od roku 1996 naznačují, že jde od velké blýskající bouře. Saturnské sondě Cassini potrvá průlet kolem Jupitera několik měsíců, zkoordinuje výzkumy Jupitera se sondou Galileo a nabere rychlost pro závěrečnou část své meziplanetární cesty.

Štítky: Jupiter, Cassini, Velká rudá skvrna, Animated gif


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »