Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini u Jupitera: Film s Rudou skvrnou

Uznání: CICLOPS, NASA, JPL, University of Arizona

Plynný obr Jupiter kraluje sluneční soustavě a je na něm všechno velké. Vezměme si například jupiterovu Velkou rudou skvrnu, jenž je bouřkovým systémem podobným hurikánu s přinejmenším dvojnásobným průměrem jak planeta Země. Při přibližování k Jupiteru počátkem října pořídila sonda Cassini snímky, jež jsou použity v tomto skvělém filmu vířícího bouřkového systému a planetární cirkulace oblačných pásů. Filmovou sekvenci tvoří sedm mozaikových políček, každé z nich dělí jedna nebo dvě rotační periody (Jupiter rotuje jednou asi za 10 hodin). Sekvence je zobrazena v jednoduché cylindrické mapové projekci jež zabírá 50 stupňů na sever a 50 stupňů na jih od jupiterova rovníku. Vidíte malá jasná "mračna", jež se zdají náhle objevovat západně (vlevo) od Rudé skvrny? Údaje ze sondy Galileo, jež obíhá Jupiter od roku 1996 naznačují, že jde od velké blýskající bouře. Saturnské sondě Cassini potrvá průlet kolem Jupitera několik měsíců, zkoordinuje výzkumy Jupitera se sondou Galileo a nabere rychlost pro závěrečnou část své meziplanetární cesty.

Štítky: Jupiter, Cassini, Velká rudá skvrna, Animated gif


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »