Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu ve barvě vodíku

Uznání a Copyright: Robert Gendler

Velká mlhovina v Orionu se nachází vlevo dole od snadno identifikovatelného pásu, jež se skládá ze tří hvězd ve známém souhvězdí Oriona. Tato mlhavá skvrna viditelná i neozbrojeným okem obsahuje jednu z nejbližších hvězdných kolébek a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Snímek nahoře zvýrazňuje červené světlo vyzařované vodíkem v mlhovině. Oblast zářícího vodíku a světla odraženého od nejjasnějších hvězd mlhoviny protkávají tmavá prachová vlákna. Nedávná pozorování Mlhoviny v Orionu kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope rozpoznala malé disky, o nichž se předpokládá, že jsou oblastmi vzniku hvězd o velikosti sluneční soustavy.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, H alpha


37. vesmírný týden 2024

37. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 9. do 15. 9. 2024. Měsíc na večerní obloze dorůstá k první čtvrti. Večer se jen opravdu velmi nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Ráno za svítání lze spatřit ještě Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a silné erupce nastaly i na odvrácené polokouli, tak uvidíme, co zde bude, až se skvrny natočí k nám. Kosmická loď Starliner se v bezpilotním režimu odpojila od ISS a přistála úspěšně zpátky na Zemi. Očekáváme start mise Polaris Dawn a Sojuzu k ISS. Před 50 lety byl objeven Jupiterův měsíc Leda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

12.9.2024 Canon 60D, Samyang 16mm F2, 13sec., ISO800

Další informace »