Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu ve barvě vodíku

Uznání a Copyright: Robert Gendler

Velká mlhovina v Orionu se nachází vlevo dole od snadno identifikovatelného pásu, jež se skládá ze tří hvězd ve známém souhvězdí Oriona. Tato mlhavá skvrna viditelná i neozbrojeným okem obsahuje jednu z nejbližších hvězdných kolébek a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Snímek nahoře zvýrazňuje červené světlo vyzařované vodíkem v mlhovině. Oblast zářícího vodíku a světla odraženého od nejjasnějších hvězd mlhoviny protkávají tmavá prachová vlákna. Nedávná pozorování Mlhoviny v Orionu kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope rozpoznala malé disky, o nichž se předpokládá, že jsou oblastmi vzniku hvězd o velikosti sluneční soustavy.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, H alpha


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »