Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu ve barvě vodíku

Uznání a Copyright: Robert Gendler

Velká mlhovina v Orionu se nachází vlevo dole od snadno identifikovatelného pásu, jež se skládá ze tří hvězd ve známém souhvězdí Oriona. Tato mlhavá skvrna viditelná i neozbrojeným okem obsahuje jednu z nejbližších hvězdných kolébek a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Snímek nahoře zvýrazňuje červené světlo vyzařované vodíkem v mlhovině. Oblast zářícího vodíku a světla odraženého od nejjasnějších hvězd mlhoviny protkávají tmavá prachová vlákna. Nedávná pozorování Mlhoviny v Orionu kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope rozpoznala malé disky, o nichž se předpokládá, že jsou oblastmi vzniku hvězd o velikosti sluneční soustavy.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, H alpha


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »