Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu ve barvě vodíku

Uznání a Copyright: Robert Gendler

Velká mlhovina v Orionu se nachází vlevo dole od snadno identifikovatelného pásu, jež se skládá ze tří hvězd ve známém souhvězdí Oriona. Tato mlhavá skvrna viditelná i neozbrojeným okem obsahuje jednu z nejbližších hvězdných kolébek a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Snímek nahoře zvýrazňuje červené světlo vyzařované vodíkem v mlhovině. Oblast zářícího vodíku a světla odraženého od nejjasnějších hvězd mlhoviny protkávají tmavá prachová vlákna. Nedávná pozorování Mlhoviny v Orionu kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope rozpoznala malé disky, o nichž se předpokládá, že jsou oblastmi vzniku hvězd o velikosti sluneční soustavy.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, H alpha


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »