Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu ve barvě vodíku

Uznání a Copyright: Robert Gendler

Velká mlhovina v Orionu se nachází vlevo dole od snadno identifikovatelného pásu, jež se skládá ze tří hvězd ve známém souhvězdí Oriona. Tato mlhavá skvrna viditelná i neozbrojeným okem obsahuje jednu z nejbližších hvězdných kolébek a nachází se ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Snímek nahoře zvýrazňuje červené světlo vyzařované vodíkem v mlhovině. Oblast zářícího vodíku a světla odraženého od nejjasnějších hvězd mlhoviny protkávají tmavá prachová vlákna. Nedávná pozorování Mlhoviny v Orionu kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope rozpoznala malé disky, o nichž se předpokládá, že jsou oblastmi vzniku hvězd o velikosti sluneční soustavy.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, H alpha


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »