Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň na Zemi

Uznání: John McColgan (AFS, BLM)

Někdy lze vidět na Zemi oblasti ozářené ohněm. Jelikož oheň je rychlým slučováním s kyslíkem a jelikož je kyslík klíčovým indikátorem života, tak oheň na kterékoliv planetě by byl indikátorem života na té které planetě. Většina zemského povrchu byla někdy v minulosti sežehnuta ohněm. Přestože oheň působí mnoho tragédií, tak se považuje za součást přirozeného cyklu ekosystému. Požární sezóna v roce 2000 byla v kontinentálních Spojených státech jedna z nejaktivnějších, vyhořelá plocha je co do velikosti stejná jako stát New Jersey. Velké lesní požáry na Zemi většinou působí blesky a lze je spatřit z oběžné dráhy. Nahoře se snaží ohromený elk(americký jelen) vyhnout ohni, jež se žene údolím Bitterroot Valley v Montaně, stáním v řece.

Štítky: Země, Fire


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »