Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň na Zemi

Uznání: John McColgan (AFS, BLM)

Někdy lze vidět na Zemi oblasti ozářené ohněm. Jelikož oheň je rychlým slučováním s kyslíkem a jelikož je kyslík klíčovým indikátorem života, tak oheň na kterékoliv planetě by byl indikátorem života na té které planetě. Většina zemského povrchu byla někdy v minulosti sežehnuta ohněm. Přestože oheň působí mnoho tragédií, tak se považuje za součást přirozeného cyklu ekosystému. Požární sezóna v roce 2000 byla v kontinentálních Spojených státech jedna z nejaktivnějších, vyhořelá plocha je co do velikosti stejná jako stát New Jersey. Velké lesní požáry na Zemi většinou působí blesky a lze je spatřit z oběžné dráhy. Nahoře se snaží ohromený elk(americký jelen) vyhnout ohni, jež se žene údolím Bitterroot Valley v Montaně, stáním v řece.

Štítky: Země, Fire


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »