Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň na Zemi

Uznání: John McColgan (AFS, BLM)

Někdy lze vidět na Zemi oblasti ozářené ohněm. Jelikož oheň je rychlým slučováním s kyslíkem a jelikož je kyslík klíčovým indikátorem života, tak oheň na kterékoliv planetě by byl indikátorem života na té které planetě. Většina zemského povrchu byla někdy v minulosti sežehnuta ohněm. Přestože oheň působí mnoho tragédií, tak se považuje za součást přirozeného cyklu ekosystému. Požární sezóna v roce 2000 byla v kontinentálních Spojených státech jedna z nejaktivnějších, vyhořelá plocha je co do velikosti stejná jako stát New Jersey. Velké lesní požáry na Zemi většinou působí blesky a lze je spatřit z oběžné dráhy. Nahoře se snaží ohromený elk(americký jelen) vyhnout ohni, jež se žene údolím Bitterroot Valley v Montaně, stáním v řece.

Štítky: Země, Fire


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »