Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň na Zemi

Uznání: John McColgan (AFS, BLM)

Někdy lze vidět na Zemi oblasti ozářené ohněm. Jelikož oheň je rychlým slučováním s kyslíkem a jelikož je kyslík klíčovým indikátorem života, tak oheň na kterékoliv planetě by byl indikátorem života na té které planetě. Většina zemského povrchu byla někdy v minulosti sežehnuta ohněm. Přestože oheň působí mnoho tragédií, tak se považuje za součást přirozeného cyklu ekosystému. Požární sezóna v roce 2000 byla v kontinentálních Spojených státech jedna z nejaktivnějších, vyhořelá plocha je co do velikosti stejná jako stát New Jersey. Velké lesní požáry na Zemi většinou působí blesky a lze je spatřit z oběžné dráhy. Nahoře se snaží ohromený elk(americký jelen) vyhnout ohni, jež se žene údolím Bitterroot Valley v Montaně, stáním v řece.

Štítky: Země, Fire


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »