Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonida 2000 přes Orion

Uznání a copyright: Doug Murray

Meteorický roj Leonid by se dal tento rok se popsat jako dobrý ale ne skvělý. Během 17. a 18.listopadu Země prošla přes několik proudů zrn velikosti písku jež po sobě zanechala na dráze kolem Slunce kometa Tempel-Tuttle. Byla hlášena meteorická aktivita s několika výraznými vrcholy s četností dosahující 400 meteorů za hodinu pro krátké období v určitých tmavých oblastech. Meteor - Leonida na snímku nahoře byl zachycen z Floridy 18.listopadu 2000 ráno při průletu souhvězdím Orionu. Vlevo od tří hvězd skoro v jedné řadě, které tvoří pás Oriona, je vidět jako červenavá skvrna pitoreskní oblast vzniku hvězd známá jako Mlhovina v Orionu. Mnoho lidí očekává se, že příští rok bude meteorický roj Leonid mnohem aktivnější.

Štítky: Meteor, Leonidy


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »