Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonida 2000 přes Orion

Uznání a copyright: Doug Murray

Meteorický roj Leonid by se dal tento rok se popsat jako dobrý ale ne skvělý. Během 17. a 18.listopadu Země prošla přes několik proudů zrn velikosti písku jež po sobě zanechala na dráze kolem Slunce kometa Tempel-Tuttle. Byla hlášena meteorická aktivita s několika výraznými vrcholy s četností dosahující 400 meteorů za hodinu pro krátké období v určitých tmavých oblastech. Meteor - Leonida na snímku nahoře byl zachycen z Floridy 18.listopadu 2000 ráno při průletu souhvězdím Orionu. Vlevo od tří hvězd skoro v jedné řadě, které tvoří pás Oriona, je vidět jako červenavá skvrna pitoreskní oblast vzniku hvězd známá jako Mlhovina v Orionu. Mnoho lidí očekává se, že příští rok bude meteorický roj Leonid mnohem aktivnější.

Štítky: Meteor, Leonidy


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »