Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náš zaprášený vesmír

Uznání: DIRBE Team, COBE, NASA

Co je černé, bílé a červené tady kolem? What's black & white and red all over? [Dětský vtip či hádanka, pozn.překl.] Přidejte si do tohoto seznamu náš vesmír. V rozlehlém moři temnoty putují nazdařbůh nejen dobře známé jasné hvězdy ale i prach, který září především v dalekém infračerveném světle. Tento kosmologický prach byl nedávno objeven v údajích pořízených již dříve družicí COBE a je viditelný jako difuzní záře na snímku nahoře. Množství prachu ve vesmíru je důležité, protože je měřítkem počtu hvězd, které jej vytvořily, počtu hvězd které zakrývá a míry zkreslení vytvořeného při měřeních vzdálenosti vesmíru.

Štítky: Prach, Vesmír, Background


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »