Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Náš zaprášený vesmír

Uznání: DIRBE Team, COBE, NASA

Co je černé, bílé a červené tady kolem? What's black & white and red all over? [Dětský vtip či hádanka, pozn.překl.] Přidejte si do tohoto seznamu náš vesmír. V rozlehlém moři temnoty putují nazdařbůh nejen dobře známé jasné hvězdy ale i prach, který září především v dalekém infračerveném světle. Tento kosmologický prach byl nedávno objeven v údajích pořízených již dříve družicí COBE a je viditelný jako difuzní záře na snímku nahoře. Množství prachu ve vesmíru je důležité, protože je měřítkem počtu hvězd, které jej vytvořily, počtu hvězd které zakrývá a míry zkreslení vytvořeného při měřeních vzdálenosti vesmíru.

Štítky: Prach, Vesmír, Background


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »