Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horké mikrovlnné skvrny: nejstarší známé struktury

Uznání: DMR, COBE, NASA

Tyto skvrny jsou nejstarší a nevzdálenější známé struktury. Jsou vidět nahoře na dvou snímcích mikrovlnné oblohy, severní a jižní od našeho galaktického rovníku a jsou založeny na údajích ze čtyř let z družice NASA COBE (COsmic Background Explorer, 1989-1993). Skvrny odpovídají variacím teplot v ranném vesmíru. Jak se náš vesmír rozpínal a chládnul, tak se formovaly shluky hmoty. Tyto snímky z COBE potvrzují, že pouhé milióny let po velkém třesku, jež se odehrál zhruba před 15 milióny let, byly některé části vesmíru viditelně více horké než jiné. Studiem velikosti a distribuce skvrn nalezených v mikrovlném pozadí, astronomové doufají pochopit, co se stalo a jaké procesy způsobily vznik skvrn a odtud odvodit složení, hustotu a budoucnost Vesmíru. Výsledky nedávného měření kosmického mikrovlnéého pozadí jsou v souladu s poznáním, že vesmír je podivnější, než se doposud myslelo a možná je vyplněn neočekávanými formami skryté hmoty a skryté energie. Podrobnější výsledky analýz lze očekávat po vypuštění sondy NASA "Microwave Anisotropy Probe" v roce 2001.

Štítky: COBE, CMBR, Horké skvrny


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »