Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horké mikrovlnné skvrny: nejstarší známé struktury

Uznání: DMR, COBE, NASA

Tyto skvrny jsou nejstarší a nevzdálenější známé struktury. Jsou vidět nahoře na dvou snímcích mikrovlnné oblohy, severní a jižní od našeho galaktického rovníku a jsou založeny na údajích ze čtyř let z družice NASA COBE (COsmic Background Explorer, 1989-1993). Skvrny odpovídají variacím teplot v ranném vesmíru. Jak se náš vesmír rozpínal a chládnul, tak se formovaly shluky hmoty. Tyto snímky z COBE potvrzují, že pouhé milióny let po velkém třesku, jež se odehrál zhruba před 15 milióny let, byly některé části vesmíru viditelně více horké než jiné. Studiem velikosti a distribuce skvrn nalezených v mikrovlném pozadí, astronomové doufají pochopit, co se stalo a jaké procesy způsobily vznik skvrn a odtud odvodit složení, hustotu a budoucnost Vesmíru. Výsledky nedávného měření kosmického mikrovlnéého pozadí jsou v souladu s poznáním, že vesmír je podivnější, než se doposud myslelo a možná je vyplněn neočekávanými formami skryté hmoty a skryté energie. Podrobnější výsledky analýz lze očekávat po vypuštění sondy NASA "Microwave Anisotropy Probe" v roce 2001.

Štítky: COBE, CMBR, Horké skvrny


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »