Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

O krok blíž k detekci gravitačních vln

Uznání: LIGO, Caltech, NSF

Urychlete náboj a obdržíte elektromagnetické záření: světlo. Když ovšem urychlíte jakoukoliv hmotu , tak obdržíte gravitační záření. Světlo je vidět všude kolem, ale ověřená přímá detekce gravitačního záření se musí teprve uskutečnit. Když se gravitační vlny pohltí, tak vytvoří malé symetrické deformace podobné zmáčknutí gumového balónu, jež rychle odezní. Pro oddělení gravitačních vln od každodenních vibrací lze použít oddělených detektorů. Silné astronomické zdroje gravitačních vln by současně vzbudily i detektory na opačném konci zeměkoule. Na snímku nahoře jsou dva kilometry dlouhá ramena jednoho takového detektoru LIGO Hanford Observatory ve státě Washington, jež nedávno dosáhnul fázového zámku, což představuje milník k budoucí detekci gravitačních vln. Když se tento a jeho sesterský interferometr v státě Louisiana v roce 2002 propojí, tak možná uvidí tak podivné gravitační záření oblohy, že mu nebude bezprostředně rozumět. APOD vyjadřuje účast na úmrtím Josefa Webera, vizionářského myslitele a pionýra detekce gravitačních vln.

Štítky: Gravitační záření, LIGO


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »