Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

O krok blíž k detekci gravitačních vln

Uznání: LIGO, Caltech, NSF

Urychlete náboj a obdržíte elektromagnetické záření: světlo. Když ovšem urychlíte jakoukoliv hmotu , tak obdržíte gravitační záření. Světlo je vidět všude kolem, ale ověřená přímá detekce gravitačního záření se musí teprve uskutečnit. Když se gravitační vlny pohltí, tak vytvoří malé symetrické deformace podobné zmáčknutí gumového balónu, jež rychle odezní. Pro oddělení gravitačních vln od každodenních vibrací lze použít oddělených detektorů. Silné astronomické zdroje gravitačních vln by současně vzbudily i detektory na opačném konci zeměkoule. Na snímku nahoře jsou dva kilometry dlouhá ramena jednoho takového detektoru LIGO Hanford Observatory ve státě Washington, jež nedávno dosáhnul fázového zámku, což představuje milník k budoucí detekci gravitačních vln. Když se tento a jeho sesterský interferometr v státě Louisiana v roce 2002 propojí, tak možná uvidí tak podivné gravitační záření oblohy, že mu nebude bezprostředně rozumět. APOD vyjadřuje účast na úmrtím Josefa Webera, vizionářského myslitele a pionýra detekce gravitačních vln.

Štítky: Gravitační záření, LIGO


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »