Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lebka aneb rentgenová kupa v Perseu

Uznání: A. Fabian (IoA Cambridge) et al., NASA

Tento duchový obraz z oběžné observatoře Chandra ukazuje Kupu galaxií v Perseu v rentgenovém záření, jehož fotony mají tisíckrát větší energii než viditelné světlo. Kupa v Perseu vzdálená 120 miliónů světelných let obsahuje tisíce galaxií, ale žádná z nich není vidět. Namísto jednotlivých galaxií tomuto rentgenovému pohledu dominuje mračno mezihvězdného plynu o teplotě 53 miliónů stupňů, jež je samotné hmotnější jak galaxie v kupě dohromady. Z tohoto úhlu jasné a tmavé uzlíky v horkém rentgenové plynu vytváří velice sugestivní vzhled. Dvě tmavé bubliny překrývající jasný ústřední rentgenový zdroj jsou jako oči. Třetí protažená bublina (asi na páté hodině pomyslného ciferníku) tvoří bezzubá ústa. Jasný rentgenový zdroj je pravděpodobně superhmotnou černou dírou ve středu kupy s bublinami odfouknutými explozemi energetických částic vyvržených (z blízkosti) černé díry a rozpínajících se do nesmírného plynného oblaku. Tmavá skvrna, jež tvoří nos je rentgenovým stínem ... stínem velké galaxie neodvratně padající do středu kupy. Se svými několika stovkami světelných let je rentgenová lebka v Kupě v Perseu o trochu větší než lebky, které můžete uvidět dnes v noci. Přejeme vám bezpečný a šťastný Halloween! Halloween je svátek keltského původu, jež se slaví například v USA. V podvečer chodí děti na "koledu" a do vydlabané (dnes ovšem plastikové) dýně, dostanou nějaké sladkosti. Před domy jsou vydlabané dýně s vyřezanými otvory jež znázorňují lebku se svíčkou uvnitř. (pozn.překladatele)

Štítky: Rentgenový, Černá díra, Kupa galaxií, Plyn v kupě


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »